Kontuzje nadgarstka nie należą do rzadkości u sportowców. Jednak nie trzeba być wyczynowcem, aby narazić się uraz tego stawu. Zwichnięcie lub złamanie nadgarstka stanowi 25% kontuzji, które występują u snowboardzistów, również w tenisie lekkie zwichnięcia lub nadwyrężenia zdarzają się dość często. Co robić w sytuacji kiedy niezbędna jest diagnostyka pourazowa stawu nadgarstka? Najlepiej wykonać badanie ultrasonograficzne.

Nadgarstek – częste urazy nie tylko wśród sportowców

Nadgarstek jest dość skomplikowanym w swej budowie stawem. Nie tylko ze względu na jego szeroki zakres ruchów, ale także na mnogość mięśni, ścięgien i nerwów, które przez niego przechodzą. Jednocześnie jest to staw dość delikatny i często narażony na kontuzje oraz urazy. Najczęstszą przyczyną występowania kontuzji nadgarstka jest upadek na tak zwaną „wyciągniętą rękę”. Wówczas staw przyjmuje na siebie cały ciężar upadku i o uraz bardzo łatwo. Taki typ upadku nadwyraz często zdarza się u snowboardzistów. Częstym typem kontuzji sportowych są również zwichnięcia i nadwyrężenie stawu wynikające z patologicznego ruchu, na przykład u tenisistów.

Wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego nadgarstka może być ból wywołany obrzękiem lub stanem zapalnym, ale również zaburzenia czucia w ręce. Jako metoda diagnostyki obrazowej, USG w czasie rzeczywistym pozwala przenieść na ekran obraz stawów, narządów wewnętrznych, jam ciała, a nawet nerwów. Badanie możliwe jest dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Ponadto  pozwala zdiagnozować uszkodzenia więzadłowo-torebkowe oraz pourazowe. Dodatkowo USG nadaje się doskonale do kontrolowania i monitorowania postępów leczenia. Podczas badania USG nadgarstka stosuje się również tak zwaną metodę badania dynamicznego. Pozwala to lekarzowi diagnoście ocenić nie tylko stan, ale również pracę ścięgien i więzadeł podczas ruchu.

Kiedy wykonać USG nadgarstka?

Nie tylko uraz, ból czy zaburzenia czucia są wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego nadgarstka. Badanie to można przeprowadzić również, gdy w okolicy nadgarstka pojawi się guz, zaburzenie ruchomości lub niestabilność stawu. Są to objawy świadczące o występowaniu patologii w obrębie stawu i należy to sprawdzić, aby nie pogłębiać niekorzystnego stanu i zastosować odpowiednie leczenie.

Badanie ultrasonograficzne nadgarstka sprawdza się również przy diagnozowaniu zespołu cieśni nadgarstka, czy usidlenia nerwu łokciowego w kanale Guyona. Nie leczona kontuzja nadgarstka może powodować bardzo poważne problemy zdrowotne w przyszłości. W najgorszych i skrajnych przypadkach uraz, który nie został odpowiednio zdiagnozowany, może się skończyć nawet częściowym niedowładem ręki.

Na problemy z nadgarstkiem – USG!

Badanie USG stawu nadgarstka pozwala zobrazować strukturę tkanek miękkich oraz powierzchnię kości. Badanie poprzedzone jest nałożeniem żelu, który zwiększa przewodzenie fal ultradźwiękowych i pozwala uniknąć pęcherzyków powietrza mogących zaburzać obraz. W dalszej kolejności lekarz przykłada końcówkę urządzenia do badanego obszaru i jednocześnie na ekranie pojawia się obraz, na podstawie którego diagnosta dokonuje opisu i oceny stanu sprawdzanego obszaru.

Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje zdjęcie oraz opis badania wraz z oceną stanu nadgarstka. Niezwykle ważna jest też ocena dynamiczna, o której wspomniano już wcześniej. Co ważne, przed badaniem ultrasonograficznym nadgarstka nie są wymagane żadne wcześniejsze przygotowania, można je przeprowadzić niemal „z marszu”. Jedyną przeszkodą do przeprowadzenia tego badania jest gips lub opatrunek na kontuzjowanym obszarze.

Badanie ultrasonograficzne jest nie tylko szybkie, bezbolesne i bezpieczne, ale również niezwykle skuteczne i gwarantuje natychmiastowe wyniki (a zatem wiedzę o stanie zdrowia pacjenta). Jako zupełnie bezinwazyjna metoda diagnostyczna nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do jego wykonania. Mogą poddawać się mu zarówno kobiety w ciąży, jak i matki karmiące piersią, a także dzieci. W razie wątpliwości w kwestii stanu zdrowia warto zgłosić się do pracowni USG i przeprowadzić kontrolne badanie.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl