Zastanawiasz się, dlaczego w Twoim domu rozwija się wilgoć? Jest wiele czynników odpowiadających za wysoki poziom wilgoci w budynku. Sprawdź najczęstsze przyczyny jej występowania.

1.Szczeliny w ścianach

Wilgoć do wnętrza Twojego domu może wedrzeć się przez drobne szczeliny w ścianach poprzez gromadzenie się w nich wody. Najbardziej to zjawisko potęguje się w przypadku intensywnych opadów deszczu. Woda naturalnie zagnieżdża się wtedy w ciepłych i wilgotnych miejscach, a takimi są właśnie ściany budynku.

2.Zła konstrukcja fundamentów

Wilgoć może przedostawać się do Twojego domu od samego dołu, gdy np. w piwnicy jest wadliwa posadza lub nie ma w niej odpowiedniej wentylacji. Dom może także posiadać wady konstrukcyjne w postaci nieprawidłowo wykonanych fundamentów. Dochodzi do tego, gdy fachowcy niewłaściwie je zabezpieczyli przed zawilgoceniem. Występują wtedy podciągnięcia kapilarne. Woda z gruntu jest zasysana przez ściany, nawet do wysokości 1,5 metra.

Niezwykle istotne jest, aby fundamenty zostały zabezpieczone przed wilgocią najlepszej jakości materiałami. Jeżeli tego nie zrobisz, niezbędne z czasem będzie osuszanie i odgrzybianie budynków.

3. Codzienne czynności domowe

Na wilgoć w domu możesz zapracować także Ty. Z badań wynika, że jedna osoba w ciągu dnia jest w stanie wytworzyć aż 4 litry pary wodnej. Jeżeli w Twoim domu mieszka przynajmniej 4 osoby, robi się z tego pokaźna ilość. Efekt potęgują takie czynności, jak kąpiel, gotowanie, suszenie ubrań. W domu naturalnie namnaża się wilgoć. Woda zaczyna osadzać się na wszystkich powierzchniach, w tym na ścianach. Jeżeli do tego dochodzi niesprawna wentylacja lub kompletny jej brak, wilgoć nie ma miejsca ujścia i kumuluje się wewnątrz budynku doprowadzając do rozwoju grzybów oraz pleśni.

4. Przeciekanie sieci wodnej

Z wilgocią borykają się także osoby zaraz po zalaniu, np. w skutek awarii sieci kanalizacyjnej w budynku. Nawet cieknący kran może spowodować podniesie wilgotności w Twoim budynku. Należy także regularnie kontrolować stan sprzętów zasilanych wodą takich, jak pralka czy zmywarka, ponieważ wyciek z nich wody może zalać poniższe kondygnacje i spowodować poważne szkody. Jest to bardzo częsta przyczyna rozwoju pleśni, gdy w porę nie zauważy się problemu.

5. Materiały budowlane

Przez jakiś czas od wprowadzenia się do nowego domu możesz borykać się z tzw. wilgocią technologiczną oraz budowlaną. Powstaje ona wskutek oddawania wilgoci przez pustaki i cegły, które w momencie prowadzenia robót, jak i składowania były poddane działaniu wielu niesprzyjających warunków atmosferycznych. W prawidłowo wybudowanym domu ten problem zniknie po kilku sezonach grzewczych, ale tylko wtedy, gdy będzie właściwie działało ogrzewanie oraz wentylacja.

Wiesz już, skąd w Twoim domu bierze się wilgoć. Możesz podjąć odpowiednie działania, skorzystać z usług profesjonalistów, którzy wykonają osuszanie i odgrzybianie budynków w Warszawie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Reklama

Reklama

Polecamy