Niszczarka do dokumentów, to urządzenie, które spotkać możemy niemal w każdym biurze. Jest ona niezbędna, szczególnie w przypadku, jeśli chcemy bezpiecznie zutylizować dokumenty zawierające dane wrażliwe zarówno firmy, jak i poszczególnych kontrahentów. Aby zapewnić bezawaryjną pracę urządzenia, należy przestrzegać podstawowych zasad jego użytkowania. Oto najważniejsze z nich:

1. Włóż określoną liczbę kartek

Niszczarka do dokumentów w zależności od rodzaju umożliwia niszczenie jednego dokumentu, bądź ich całego pliku. Warto wiedzieć jaką ilość papieru możemy umieścić w podajniku, gdyż dzięki postępowaniu zgodnie z instrukcją obsługi uniknąć możemy kosztownych napraw posiadanego sprzętu, a także zacięć papieru, które znacznie spowalniają proces niszczenia dokumentów.

2. Upewnij się, czy niszczarka przeznaczona jest do niszczenia innych przedmiotów niż papier

Niektóre z dostępnych niszczarek do dokumentów umożliwiają niszczenie nie tylko papieru, ale chociażby plastikowych kart czy płyt CD. Jeśli potrzebujemy zniszczyć tego typu przedmiot, przed włożeniem go do niszczarki należy upewnić się, czy urządzenie, które posiadamy, jest do tego przystosowane. Mimo iż ostrza tnące z reguły są bardzo ostre, nie oznacza to, że po włożeniu twardego, sztywnego przedmiotu nie ulegną one zniszczeniu.

3. Sprawdź, czy pojemnik na ścinki jest pusty

Wiele urządzeń dostępnych na rynku posiada specjalny czujnik, który mówi nam, czy zbiornik na ścinki wymaga opróżnienia, czy też nie. Jeśli dysponujemy niszczarką biurową bez wbudowanego ostrzeżenia o zapełnieniu pojemnika, przed każdym użyciem urządzenia warto spojrzeć, czy aby na pewno zmieszczą się w nim ścinki powstałe ze zniszczenia posiadanych dokumentów

4. W przypadku zacięcia papieru nie szarp

Częstym błędem popełnianym przez użytkowników niszczarek do dokumentów jest usilna chęć wydostania zaciętych kartek papieru. Jednak zbyt mocne pociągnięcie za papier, skutkować może awarią urządzenia. Dlatego jeśli w naszej niszczarce doszło do zacięcia się kartek, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Wiele niszczarek biurowych wyposażonych jest w specjalną opcję wycofywania kartek z niszczarki, co w większości przypadków zacięcia się papieru skutkuje poprawą działania.

5. Rób przerwy jeśli wymaga tego niszczarka

Aby nie uszkodzić niszczarki do dokumentów, jaką posiadamy, warto postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Dotyczy to między innymi jednorazowego czasu pracy. Każde urządzenie, tak i niszczarka może przegrzać się wskutek nadmiernej eksploatacji. Aby do tego nie doszło, jeśli dysponujemy niewielką niszczarką biurową, powinniśmy robić przerwy pomiędzy poszczególnymi większymi partiami dokumentów, zgodnie z zaleceniami producenta.