Wielu z nas nie może pochwalić się pięknym, lśniącym i białym uśmiechem. Na kolor naszego uzębienia mają wpływ głównie: dieta, zdrowie organizmu, palenie papierosów lub uwarunkowania genetyczne. Nierzadko zdarza się, że poddajemy się zabiegom wybielającym lub stosujemy nakładki wybielające zęby. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze wybielanie zębów ma sens. Czego należy wystrzegać się, gdy chce nadać naszemu uzębieniu bielszy odcień? Jak na wybielanie wpływa palenie papierosów?

Dym nikotynowy niebezpieczny dla zębów

Warto pamiętać, że długotrwałe i częste palenie papierosów wpływa nie tylko źle na nasz organizm, ale także na stan naszego uzębienia. Dym nikotynowy z czasem tworzy żółty, nieestetyczny nalot na naszych zębach i jest przyczyną powstawania próchnicy, a dodatkowo, nie sposób go usunąć. Zwykłe szczotkowanie zębów przy pomocy past wybielających, bardzo często niewiele daje. Na rynku pojawiły się pasty, które pomagają palaczom rozwiązać ich problem, jednak ich stosowanie na dłuższą metę jest niezdrowe dla zębów. Długotrwałe stosowanie past, dedykowanych osobom palącym, może prowadzić do tworzenia się mikroubytków, które mogą niszczyć strukturę zęba i w efekcie wymagają leczenia stomatologicznego.

Jak wyglądają zęby palacza?

Zęby palacza bardzo łatwo rozpoznać. Oczywiście mowa tu o osobach regularnie sięgających po papierosa. Oprócz żółtawego nieestetycznego nalotu, może pojawić się szary lub nawet czarny osad, zlokalizowany tuż przy zębinie. Dodatkowo możemy spodziewać się przebarwień, próchnicy, a nawet ubytków. Palenie papierosów powoduje utratę witaminy C z organizmu, a jej niedobór doprowadza do rozpulchniania dziąseł i różnorodnych zmian na zębach. Z pewnością posiadanie “zębów palacza”, utrudnia swobodny uśmiech oraz nie stanowi wizytówki danej osoby.

Palenie papierosów a wybielanie zębów

Palacze mogą poddać się różnorodnym zabiegom wybielania zębów. Najpierw jednak zaleca się profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Bardzo dobry jest zabieg piaskowania, który usunie wszelkie naloty oraz oczyści nieco nasze zęby. Następnie bez problemu możemy poddać się zabiegowi wybielania zębów. Wybielanie najlepiej wykonać w profesjonalnym zakładzie stomatologicznym, który pomoże nam nie tylko szybko pozbyć się nalotu z zębów, ale nada im piękny biały odcień. Osoby palące papierosy, powinny poddać się zabiegowi wybielania zębów od około 3 do 5 razy, aby w pełni utrwalić efekt. Z powodzeniem można także zastosować nakładki wybielające

Palenie – wróg wybielania!

Pamiętajmy jednak, że gdy walczymy o bielszy uśmiech, musimy wystrzegać się palenia papierosów, a najlepiej w ogóle z niego zrezygnować! Wybielanie zębów nie ma sensu, gdy jesteśmy nałogowymi palaczami i nie mamy zamiaru zrezygnować z nałogu. Dym nikotynowy ciągle będzie tworzył na naszych zębach nieestetyczny nalot, przez co z pewnością nie pozbędziemy się problemu. W takim wypadku wybielanie zębów musielibyśmy powtarzać nawet kilkukrotnie w ciągu miesiąca. A przecież zbyt częste  zabiegi wybielające mogą być szkodliwe dla naszego uzębienia oraz niezbyt łaskawe dla naszych portfeli. Wybielając zęby, musimy przede wszystkim rzucić palenie, stosować zalecane przez stomatologów pasty, regularnie odwiedzać dentystę oraz zastosować krótką, tzw. “białą” dietę, składającą się ze spożywania niebarwiących szkliwo produktów.

Palenie papierosów jest nie tylko niezdrowe dla naszego organizmu, ale także dla naszych zębów. Powoduje nieestetyczne naloty i przebarwienia, trudne do usunięcia zwykłymi pastami. Jeśli chcemy wybielić zęby, musimy zrezygnować z palenia, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie uzyskać zamierzony efekt.

 

Reklama

Reklama

Polecamy