Produkty spożywcze można pakować jedynie w folie posiadające odpowiedni atest. Stanowi on dowód na to, że dany materiał nie wpływa na skład, smak i zapach jedzenia. Folie do produktów spożywczych nie są sobie równe, mogą różnić się niektórymi właściwościami, można je aplikować ręcznie bądź maszynowo.

Folia o właściwościach kurczliwych

Doskonałym przykładem folii termokurczliwej jest folia PE, która produkowana jest w formie taśmy, gotowych kapturów pod wymiar palety bądź też w formie rękawa lub półrękawa. Wykorzystywana jest między innymi przez branżę odzieżową, budowlaną i spożywczą. Folia PE, która posiada Świadectwo Jakości Zdrowotnej Państwowego Zakładu Higieny i zaświadczenie o możliwości stosowania do żywności, spełnia wymagania Dyrektywy UE 2002/72/EC.

Producenci żywności folie PE stosują w cateringu i handlu. Wykorzystywana jest np. do pakowania artykułów takich, jak kanapki czy sałatki. Folia PE może mieć kontakt z surowym mięsem, wędlinami, serem, rybami. Pakuje się w nią wyroby cukiernicze, owoce i warzywa. Chroni żywność przed wysychaniem i utlenianiem. Zabezpiecza przed utratą smaku czy przenikaniem zapachów. Sprawia, że żywność dłużej może być świeża. Folia PE występuje również jako zwykła folia, tzn. bez możliwości rozciągania.

Folią termokurczliwą jest również folia poliolefinowa. Jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia, nie ma zapachu, smaku, przez co jest neutralna dla zapakowanej żywności. Folia poliolefinowa jest wielowarstwowa i wyróżnia się nie tylko bardzo dobrymi właściwościami kurczliwymi, ale też wysoką przezroczystością i połyskiem. Używając tego materiału opakowaniowego można z powodzeniem używać folii o mniejszych grubościach, niż w przypadku innych materiałów. Dzięki temu istnieje możliwość zmniejszenia kosztów finalnego produktu.

Folia poliolefinowa pełni funkcję ochronną i jednocześnie poprawia walory wizualne zapakowanego towaru. W materiał ten pakuje się pieczywo, owoce, warzywa, wyroby cukiernicze. Należy zaznaczyć, że folia, o której mowa, zachowuje znaczną kurczliwość w dość niskich temperaturach. Dzięki tej właściwości może być stosowana do pakowania mrożonek. Poza tym, folia poliolefinowa jest przyjazna dla środowiska. Nadaje się do recyklingu, a w trakcie procesu zgrzewania oraz utylizacji nie emituje do atmosfery szkodliwych oparów.

Folia nietermokurczliwa

Folia polipropylenowa (inaczej BOPP) jest jednostronnie aktywowana, co umożliwia jej zgrzewanie poniżej temperatury topnienia polipropylenu. Powstaje dzięki rozciąganiu wytłoczonej masy tworzywa, tworzącej taśmę najpierw wzdłuż, po czym w kierunku poprzecznym. Folia BOPP jest sztywna i bardzo wytrzymała. Dwustronne rozciąganie pozytywnie wpływa na jej przejrzystość. Folia BOPP wyróżnia się też połyskiem. Poza tym, charakteryzuje się niską przepuszczalnością pary wodnej i substancji zapachowych. Dzięki swoim właściwościom ma ona szerokie zastosowanie przy pakowaniu pionowym i poziomym. Na folii BOPP wykonuje się nadruki, np. nazwy piekarni. Stosowana jest do takich wyrobów jak ciastka, batony, makarony, chipsy. Pakuje się w nią opakowania i pudełka z kawą, herbatą. Wykorzystywana jest jako bezpośredni materiał opakowaniowy i jako składowa laminatów.

Na uwagę zasługuje również polipropylenowa folia CAST, którą otrzymuje się metodą ekstruzji, polegającą na “wylewaniu” płynnej folii przez wąską szczelinę na obracający się walec i gwałtownym jej schładzaniu. Folia CAST jest jednostronnie aktywowana od zewnętrznej strony nawoju. Wyróżnia się przezroczystością i wysokim połyskiem. Posiada też zwiększoną barierowość na przenikanie pary wodnej. W porównaniu do innych folii o tej samej grubości, posiada niski ciężar właściwy. Ma to wpływ na wydajność opakowaniową.

Folia CAST może służyć jako składnik laminatów z innymi materiałami. Wyróżnia ją bardzo szeroki wachlarz zastosowań, tj. produkuje się z niej woreczki do artykułów spożywczych (np. do pieczywa, słodyczy). Powstają z niej opakowania do świeżych warzyw i opakowania do wyrobów pasteryzowanych.

Folia stretch

Folia stretch, która posiada atest do bezpośredniego kontaktu z żywnością, produkowana jest w ściśle kontrolowanych warunkach, przy spełnieniu najwyższych warunków sanitarnych. Charakteryzuje się ona wysoką przezroczystością oraz rozciągliwością. Jest tania i łatwa w użyciu. Wyróżnia ją znakomita kleistość i odporność na czynniki zewnętrzne. Chroni żywność przed wysychaniem, utlenianiem, przenikaniem zapachów, utratą smaku. Niewielka waga i rozmiar rolki z folią stretch sprawiają, że znajduje szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Folia dostępna jest w nawojach: ręcznym (do manualnego owijania towaru na paletach) i maszynowym (używana do zabezpieczenia towaru na paletach przy użyciu zautomatyzowanych owijarek).

Źródło: http://roma-folie.pl/