Domowa siłownia to coraz bardziej popularna, tańsza alternatywa dla klubów fitness. Dzięki skompletowaniu odpowiedniego sprzętu w domowym zaciszu można stworzyć miejsce, które w sposób kompleksowy pomoże zadbać o zachowanie dobrej kondycji i utrzymanie smukłej sylwetki. Taka inwestycja pozwala nie tylko na zaoszczędzenie czasu, ale także pieniędzy.

Zalety domowej siłowni

Dzięki siłowni urządzonej w domu, możemy przystąpić do ćwiczeń w zasadzie w każdej wolnej chwili, przez co łatwiej jest znaleźć na nie moment, nawet w najbardziej zapracowane dni. Zaoszczędzamy również czas poświęcany na dojazd do klubu fitness czy siłowni, co stanowi dodatkowy atut dla osób mieszkających poza miastem, mających do nich ograniczony dostęp.

Kolejnym plusem jest to, że pieniądze zainwestowane w skompletowanie niezbędnego wyposażenia zwracają się w bardzo szybkim tempie. Regularne treningi na siłowni wiążą się oczywiście z opłatami i czasem na dojazdy. Ponadto kluby fitness w zasadzie zawsze wymagają zawierania umów członkostwa na minimum rok, co zmusza nas do płacenia za karnety, nawet jeżeli z jakiegoś powodu nie mamy możliwości uczęszczania na siłownię.

Osoby decydujące się na stworzenie siłowni w zaciszu domowym, zwracają również uwagę na towarzyszący treningowi w domu komfort. Nie każdy przecież czuje się dobrze, wykonując ćwiczenia w zatłoczonych klubach. W domowej siłowni możemy, w zależności od tego co lubimy, ćwiczyć sami, z bliskimi, przy ulubionej muzyce lub w ciszy.

Jakie sprzęty powinny znaleźć się w naszej domowej siłowni

Sprzęt, który powinien znaleźć się w naszej domowej siłowni, jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od czynników takich jak rodzaj treningu, na jakim planujemy się skupić. Istnieje jednak kilka urządzeń stanowiących podstawę każdej domowej siłowni. Przy ich kompletowaniu warto wybrać sprzęt wysokiej jakości, który posłuży przez wiele lat.

Ławka do ćwiczeń

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych przyrządów. Daje bardzo szerokie możliwości treningowe. Ławeczka wykorzystywana jest np. do ćwiczeń takich jak wyciskanie sztangi, hantli, wykonywania rozpiętek. Kupując tego typu sprzęt, należy zwrócić uwagę na jego stabilność, trwałość materiału z jakiego zostały wykonane metalowe części ławki oraz jej tapicerka. Dobrze też sprawdzić, czy jest ona dla nas po prostu wygodna. Częstym wyborem zawodowców są ławki regulowane.

Hantle, sztangi, kettlebelle

To osprzęt niezbędny przy treningu siłowym i crossfitowym, często wykorzystywany  również przy  treningu typu cardio. Ćwiczenia z obciążeniem w postaci hantli, sztangi czy kettlebelli poprawiają wytrzymałość oraz wpływają na zwiększenie masy mięśniowej i spalanie tkanki tłuszczowej. Warto zaopatrzyć się w ciężarki o różnej wadze, aby dopasować je do naszych umiejętności i stopniowo zwiększać obciążenie.

Rowerek, bieżnia, ergometr wioślarski

Przydatne zarówno przy treningu interwałowym, jak i przy treningu typu cardio. Angażując całe ciało, wspomagają utratę nadmiaru tkanki tłuszczowej. W domowej siłowni nie powinno zabraknąć przynajmniej jednego z tych urządzeń.

Akcesoria treningowe

W celu uzyskania jeszcze lepszych rezultatów, warto zaopatrzyć się w różne akcesoria treningowe ­– skakankę, koło treningowe czy drążek do podciągania. Mogą one zostać wykorzystane na przykład przy rozgrzewce.

Domowa siłowania to świetne rozwiązanie dla każdego. Odpowiednio wyposażone miejsce do ćwiczeń pomoże nam w utracie nadprogramowych kilogramów, w utrzymaniu dobrej kondycji oraz smukłej sylwetki.

Reklama

Reklama

Polecamy