Przedsiębiorstwa należące do branży logistycznej muszą stawiać czoła licznym problemom. Chodzi między innymi o niewystarczającą liczbę kierowców oraz rosnące wymagania klientów. Szczególnie ważne jest również zapewnienie takiej ilości powierzchni magazynowej, która spełnia nasze potrzeby. Operatorzy logistyczni zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową. Jednakże nie każdą firmę stać na budowę kolejnych magazynów. W takiej sytuacji na znaczeniu zyskuje optymalizacja dostępnej nam przestrzeni.

Powierzchnia składowania w Polsce

Polska charakteryzuje się stosunkowo niskim poziomem ilości wolnej przestrzeni magazynowej. Wynosi ona około 5% i taka sytuacja ma miejsce od czasu ostatniego kryzysu światowego. Rzadko który deweloper zajmuje się realizacją powierzchni spekulacyjnej, czyli inwestycji jeszcze przed znalezieniem potencjalnego najemcy. Jeżeli dostawca usług logistycznych potrzebuje więcej przestrzeni do składowania towarów ma do wyboru kilka opcji. Jedną z nich jest wynajem istniejących magazynów. Ponieważ popyt na taka przestrzeń przerasta podaż, nie zawsze uda nam się znaleźć obiekt spełniający nasze wymagania. Oznacza to konieczność długotrwałych negocjacji z deweloperem. W wyniku szczegółowych ustaleń pomiędzy obiema stronami budowa nowego magazynu będzie projektem BTS (built-to-suit). Takie rozwiązanie wiąże się jednak ze znacznymi kosztami. Zanim się na nie zdecydujemy, warto sprawdzić, czy wykorzystujemy pełny potencjał posiadanych przez nas magazynów. Najczęściej chodzi o właściwy sposób zarządzania obiektem oraz efektywne zagospodarowanie przestrzeni pionowej.

Jak poprawić efektywność naszego magazynu?

W obliczu rosnących kosztów powierzchni magazynowej przedsiębiorcy szukają sposobów na ograniczanie wydatków. Jednocześnie pragną poprawiać wydajność należących do nich magazynów. Bardzo często można to osiągnąć poprzez maksymalne wykorzystane dostępnej przestrzeni magazynowej. Można to osiągnąć, dbając o wąskie alejki oraz decydując się na wielopoziomową zabudowę magazynu. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w antresole magazynowe wyprodukowane ze stali wysokiej jakości. Stopy słupów powinny być kotwione do podłoża, aby zapewnić stabilność konstrukcji. Nie obejdziemy się również bez ergonomicznych schodów oraz solidnych barierek. Posłużą nie tylko do zabezpieczania ładunku, ale również sprawdza się w roli poręczy. Inwestując w antresole i pomosty magazynowe, nasza firma w stosunkowo łatwy sposób może uzyskać dostęp do poprzednio niedostępnej przestrzeni magazynowej. W ten sposób unikniemy potrzeby wybudowania kolejnego magazynu lub rozbudowy już istniejącego obiektu. Oba rozwiązania są nie tylko o wiele droższe, ale także bardziej czasochłonne.

Czy sposób zarządzania magazynem wpływa na koszty powierzchni magazynowej?

Obsługa systemów magazynowych przez wykwalifikowane osoby może wiązać się ze znaczącymi kosztami. Aby je ograniczyć, konieczne są systemy WMS, które odpowiadają za zarządzanie codziennymi operacjami magazynowymi. W tym celu używa się urządzeń przenośnych lub komputera stacjonarnego. Za pomocą takiego programu informatycznego optymalizacja procesów magazynowych staje się o wiele łatwiejsza. Tym samym można zredukować koszty powierzchni magazynowej. Tego typu systemy często są używane w ramach strategii Lean Logistics, która zakłada rozpoznawanie i następnie eliminowanie niedoskonałości w łańcuchu dostaw. Wlicza się w to między innymi nieefektywne wykorzystanie dostępnej nam powierzchni.

Dzięki systemom WMS nasze magazyny będą działały o wiele wydajniej. Z kolei pomosty i antresole magazynowe pozwolą na zagospodarowanie przestrzeni pionowej obiektu. Przedsiębiorcy działający w branży logistycznej powinni wykorzystać oba te rozwiązania.