Karol Szymanowski należy do najbardziej cenionych kompozytorów w historii polskiej muzyki. Jego kunszt porównać można tylko do mistrzostwa Fryderyka Chopina. W dobrych sklepach z płytami CD znajdziemy szereg jego nagrań. Będzie to przede wszystkim muzyka skrzypcowa i fortepianowa. Opera „Hagith jest jednym z wczesnych dzieł Szymanowskiego. Wielbiciele kompozytora mają jedyną w swoim rodzaju okazję, by zapoznać się z tą operą w wersji koncertowej, gdyż jej wykonanie należy do niezwykłej rzadkości.

Wyjątkowe nagranie

Koneserzy muzyki operowej z pewnością docenią najnowsze wykonanie opery Hagith Szymanowskiego. Nagranie zrealizowano w czasie koncertu w znanym Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Warto zwrócić uwagę, iż album ten został nagrodzony Fryderykiem 2020 w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa. Dzieło wykonuje znakomita Polska Orkiestra Radiowa, Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie i Soliści. Wioletta Chodowicz użyczyła głosu tytułowej postaci, a dyryguje Michał Klauza. Album „Hagith” zakupić można w najlepszych sklepach z płytami CD.

Fascynująca, mroczna opowieść

Historia opowiedziana w operze „Hagith” oparta jest o motywy starotestamentalne. To niezwykła, pełna heroizmu opowieść o młodej kobiecie, która pozostaje wierna sobie i nie daje się złamać, nawet w obliczu zagrożenia i śmierci. Stary Król, za namową Lekarza i Arcykapłana, zamierza posiąść młodą i niewinną dziewczynę (tytułową bohaterkę), aby zachować siły witalne. Hagith tymczasem jest zauroczona jego synem, Młodym Królem. Na skutek jej zdecydowanej odpowiedzi, Stary Król traci życie, a Hagith spotyka straszny los z rąk ludu królestwa.

Cechą wyróżniającą dzieła jest wyraźnie zaznaczona, przekonująca i na swój sposób fascynująca postać antybohatera. Utwór odznacza się mroczną, niepokojącą atmosferą i wagnerowskim klimatem. Widoczne są również muzyczne wpływy Richarda Straussa. Jest to opera trudna do wykonania pod względem technicznym. Wymaga obecności dwóch tenorów, śpiewających partie Starego i Młodego Króla. Partię Hagith powinien wykonywać dramatyczny sopran. Za postać Lekarza odpowiada baryton, zaś za postać Arcykapłana – bas.

Pierwsze wykonania

Autorem libretta do opery „Hagith” był poeta Felix Doermann. Szymanowski napisał muzykę w latach 1912-1913. W dziele słyszalna jest ekspresyjna i emocjonalna indywidualność Karola Szymanowskiego, pomimo jego obaw, iż zanadto ulega wpływom Straussa.

Z powodu wybuchu pierwszej wojny światowej, pierwsze wykonanie opery odsunęło się w czasie. Po raz pierwszy została wykonana po wojnie, w roku 1922, w Operze Warszawskiej. Następnie opera wykonywana była między innymi w Darmstadt w 1923, Bytomiu w 1962 oraz Krakowie w 1964 roku. Teraz kolejne pokolenie polskiej publiczności ma okazję ją usłyszeć. Opera śpiewana jest w polskiej wersji językowej.

Nie każdy, odwiedzając sklep z płytami CD, zwraca uwagę w pierwszej kolejności na muzykę poważną. Tymczasem ten gatunek muzyczny potrafi być skutecznym środkiem przekazywania silnych emocji. Zwłaszcza opera, która nie tylko urzeka muzycznie, ale też opowiada pewną historię, może być fascynującą przygodą również dla tych, którzy na co dzień sięgają po inne gatunki muzyczne.

Reklama

Reklama

Polecamy