Bardzo dużo przedmiotów codziennego użytku można wykonać własnoręcznie w domowych warunkach. Wśród nich są meble ogrodowe, które coraz częściej konstruowane są tak zwanym sposobem DIY (do it yourself). Stosunkowo dużo osób decyduje się na stworzenie we własnym zakresie ławek, stołów, krzeseł, różnego rodzaju siedzisk czy leżanek, które znakomicie sprawdzają się podczas spędzania czasu w ogrodzie. Oczywiście największą zaletą tej metody pozyskiwania ogrodowych mebli jest możliwość praktycznie całkowitej personalizacji ich cech. Bardzo często ponosimy też o wiele niższe koszty niż w przypadku kupna tego typu przedmiotów.

Podstawowe zasady konstruowania drewnianych mebli ogrodowych

Podczas własnoręcznego tworzenia mebli do ogrodu przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni zestaw narzędziowy. Oczywiście niezbędne będą takie przyrządy jak młotek, piła, poziomica, miarka, wiertarka, wkrętarka itd. Dodatkowo przydać się może kątownik, jeśli konieczne będzie wyznaczenie kąta prostego oraz strug, jeżeli posiadamy deski o nierównej powierzchni.

Drewno możemy zakupić w tartaku, jednak warto wcześniej w miarę możliwości rozeznać się w jakości materiału oferowanego przez dany zakład. Za najlepszy budulec dla mebli ogrodowych uznaje się drewno modrzewiowe, które charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na warunki atmosferyczne, a także wyjątkowo estetycznym wyglądem. Dobrym rozwiązaniem są również sosna i świerk, które są o wiele tańsze od modrzewia, a przy tym również wykazują sporą wytrzymałość.

Do łączenia poszczególnych elementów mebli, w szczególności siedzisk i oparć, najlepiej nadadzą się śruby zamkowe, które dzięki łbom grzybkowym oraz znajdującym się pod nimi prostokątnym odsadzeniom dobrze wpasują się w każdy rodzaj drewna i zapewnią stabilność konstrukcji. Aby wkręcić śruby tego rodzaju należy najpierw nawiercić na nie otwory. Ważne jest, aby pamiętać o dostosowaniu grubości wiertła do śruby. Średnica samych śrub również ma ogromne znaczenie i musi być odpowiednio przystosowana do rozmiaru danego mebla. To samo dotyczy ich długości. Gwint śruby powinien choć trochę wchodzić w jeden ze złączonych drewnianych elementów po to, aby można było dobrze dokręcić nakrętkę.

Przy łączeniu poszczególnych części mebli ogrodowych za pomocą śrub zamkowych lub jakichkolwiek innych musimy być świadomi tego, że po pewnym czasie trzeba je będzie dokręcić. Wynika to z faktu, że nawet porządnie zaimpregnowane drewno ma tendencję do pochłaniania wilgoci. Pod jej wpływem, a także w wyniku działania innych warunków atmosferycznych, na przykład wysokiej temperatury śruby mogą nieco rozluźnić swój uścisk, co jest całkowicie normalne w przypadku mebli, które przez większość czasu stoją na wolnym powietrzu. Aby ochronić drewno przed niekorzystnym wpływem natury należy pokryć je odpowiednimi impregnatami, które powinno się stosować co jakiś czas.

Czy warto własnoręcznie wykonywać meble ogrodowe?

Zawsze powinno się być gotowym na niepowodzenie, jednak nieskomplikowane elementy wyposażenia ogrodu nie wymagają fachowych umiejętności. Meble ogrodowe wytworzone sposobem DIY dadzą nam sporo satysfakcji, a także odbiją się pozytywnie na naszych finansach.

Reklama

Reklama

Polecamy