Jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz działalność jednoosobową? A może jesteś członkiem zarządu spółki cywilnej albo komandytowej? Dowiedz się, jakie zmiany i obciążenia w podatkach przyniesie rok 20201.

Przepisy przygotowane na rok 2021 będą dotyczyły ograniczenia ulgi abolicyjnej, zmiany w uldze dla młodych, zmiany w ryczałcie, jak i zmiany w formularzach PIT. W tym artykule publikujemy tylko część zmian dotyczących finansów oraz prawa podatkowego.

Ograniczenie ulgi abolicyjnej

Osoby pracujące poza granicami kraju będą miały ograniczone korzystanie z ulgi abolicyjnej. Zgodnie z treścią artykułu 27 ustawy zostaje zmniejszony limit odliczenia ulgi. Mimo że kwota wolna od podatku wynosi 8000 złotych, takie osoby będą mogły skorzystać z odliczenia tylko w wysokości 1360 złotych. Przy obliczeniu kwoty wolnej od podatku może pomóc profesjonalne biuro księgowe w Garwolinie, Warszawie czy Poznaniu – poszukaj najbliższej placówki w swojej okolicy.

Ulga dla młodych

Zmianom w przepisach ulegnie również ulga dla młodych. Według treści przepisu art. 21 ustawy 1 pkt. 148 z możliwości zwolnienia z podatku dochodowego będą mogły skorzystać osoby, których przychody będą wynikały ze stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, umów – zlecenia, z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, stażu uczniowskiego

Zmiany w ryczałcie

Limit stosowanego ryczałtu zostanie podniesiony z kwoty 250 000 złotych do 2 000 000 euro. Ponadto zostanie rozszerzony katalog branż oraz zawodów, które będą mogły zdecydować się na tę formę rozliczenia z urzędem skarbowym. Od 2021 roku na skorzystanie z ryczałtu, będą miały osoby, które prowadzą działalność w ramach wolnego zawodu tzn. adwokaci, notariusze, księgowi, biegli, doradcy ubezpieczeniowi oraz maklerzy papierów wartościowych.

Obniżone zostały również stawki dla ryczałtu: opodatkowanie przychodów w ramach wolnych zawodów zostało obniżone z dotychczasowej stawki 20 % na 17%. Usługi wykonywane z tytułu badań naukowych i prac rozwojowych będą opodatkowane stawkami 8,5% i 12,5%. Pozostałe usługi, które nie zostały przyporządkowane zostały objęte stawką 8,5%.

Zmiany w formularzach PIT

Najnowsze zmiany przepisów będą dotyczyły również formularzy PIT. Umożliwią odliczenie darowizny na COVID-19. Znajdą się w nich także przepisy, które będą dotyczyły zwolnienia z podatku od przychodów z budynków; zwolnienia w przypadku poniesienia negatywnych konsekwencji ekonomicznych, odliczenia kosztów kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową w celu przygotowania produktów dedykowanych do walki z COVID-19, odliczenia darowizn od sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych.

Zmiany w podatku CIT

Zmianami od podatku CIT, do którego opłacania zobowiązane są osoby prawne, będą dotyczyły zwiększenia limitu przychodów uprawniającego do stosowania stawki obniżonej do wysokości 9%, zostanie wprowadzona instytucja estońskiego CIT-u, jak i zostanie wydłużony czas obowiązywania rozwiązań podatkowych w ramach tarczy antykryzysowej.

Opłata cukrowa

Od 1 stycznia 2021 roku wejdzie również w życie nowy przepis „Opłata cukrowa”. To podatek, do którego opłacenia będą zobowiązani przedsiębiorcy, którzy sprzedają produkty zawierające cukier, a także alkohol. Według obowiązującej ustawy podatkiem będzie objęta sprzedaż napojów zawierających kofeinę i taurynę oraz produkty z cukrem i substancją słodzącą.

Finanse i doradztwo podatkowe

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian w podatkach, skorzystaj z usług doświadczonego biura rachunkowego – w Warszawie, Poznaniu czy Garwolinie bez problemu znajdziesz specjalistów. Dzięki profesjonalnej obsłudze, poznasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania oraz unikniesz ryzyka popełnienia błędu.

źródło: anowak.com.pl – pośrednictwo finansowe