Odpowiednio dobrana antykoncepcja to niezwykle istotna kwestia w życiu niejednej pary. Mimo tego, że na rynku dostępne są różnego rodzaju metody, to jednak wcale nie tak łatwo wybrać tę, która będzie najlepiej się sprawdzać. Przed podjęciem decyzji dobrze jest przeanalizować niektóre ważne kwestie i przede wszystkim dowiedzieć się, w jakich sytuacjach niektóre ze sposobów antykoncepcji nie będą w ogóle dobrym rozwiązaniem dla pary.

Na jakie metody antykoncepcyjne można się zdecydować?

Aby uniknąć nieplanowanej ciąży, można oczywiście sięgnąć po najbardziej popularną i najłatwiej dostępną metodę, jaką jest prezerwatywa. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że stanowi ona również ochronę przed chorobami wenerycznymi, oraz dostać ją można niemalże w każdym sklepie. Poza tym pary często biorą pod uwagę takie rozwiązania jak:

  • Tabletki antykoncepcyjne.
  • Krążek dopochwowy.
  • Zastrzyki
  • Plastry
  • Wkładka wewnątrzmaciczna.

Jakie przeciwwskazania dotyczące antykoncepcji mogą się pojawić?

Pomimo tego, że wybór różnego rodzaju środków zapobiegania ciąży jest ogromny, to jednak nie każdy może z nich korzystać.

  • Tabletki antykoncepcyjne nie będą dobrym rozwiązaniem dla mam karmiących piersią, dlatego jeżeli w tym szczególnym okresie kobieta chciałby je przyjmować. powinna zasięgnąć porady lekarza ginekologa, który podpowie, jak wybrać alternatywę lub pomoże znaleźć pigułki, które będą bezpieczne. Ciężkie choroby wątroby, krwawienia między miesiączkami, a także różnego rodzaju nowotwory zależne od estrogenów to również sytuacje, w których przyjmowanie antykoncepcji doustnej może nie być bezpiecznym rozwiązaniem.
  • Problemy z wątrobą mogą także wykluczyć możliwość przyjmowania zastrzyków. Wybierając taką metodę antykoncepcyjną dobrze jest również mieć na uwadze przebyte depresje oraz nadwrażliwość na inne hormony steroidowe.
  • Przy zakładaniu wkładki domacicznej lekarz będzie musiał wykluczyć wady anatomiczne tego właśnie narządu, jak również mięśniaki oraz stany zapalne. Analogiczna sytuacja będzie również miała miejsce wtedy, kiedy kobieta zechce skorzystać z krążka dopochwowego.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej będzie także podejrzenie ciąży, dlatego poszukując idealnego rozwiązania dla siebie, warto mieć pewność, że nie doszło wcześniej do zapłodnienia.

Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję dla siebie?

Do największych zalet antykoncepcji hormonalnej należy wysoka skuteczność, oraz wygoda, jaką daje brak konieczności zakładania prezerwatywy podczas stosunku. W przypadku tabletek trzeba jednak pamiętać o tym, aby regularnie je przyjmować, gdyż tylko to gwarantuje, że będą spełniały swoje zadanie. Krążek oraz wkładka domaciczna zakładane są przez lekarza i i nie wymagają wymiany przez nawet kilka lat. Ich wadą natomiast może być dość wysoka cena, a w przypadku niektórych pań także odczuwany podczas zakładania dyskomfort. Odpowiednią metodę zapobiegania ciąży najlepiej zatem omówić ze swoim lekarzem ginekologiem, który podpowie czego można się spodziewać i ewentualnie odradzi wybrany pomysł. Poszukując idealnej dla siebie antykoncepcji w Pruszkowie, dobrze jest zatem pamiętać, że w pierwszej kolejności należy skonsultować się ze specjalistą.