Belka nadprożowa jest bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym. Sposób wykonania oraz materiał, z którego została wyprodukowana belka, ma znaczenie zarówno dla konstrukcji budynku jak i jego właściwości energooszczędnych. Belki nadprożowe wykonane z betonu komórkowego zachowują wszystkie zalety tego materiału, dlatego też warto rozważyć nadproża prefabrykowane, którego tworzywem jest beton komórkowy.

Belka nadprożowa z prefabrykatu
Nadproża prefabrykowane są obecnie bardzo często stosowane przy budowie domów, mieszkań czy obiektów użyteczności publicznej. Wynika to w dużej mierze z łatwości ich zastosowania. Belka nadprożowa zbrojona lub niezbrojona to lekki, gotowy wariant nadproża przeznaczony do zastosowania w konstrukcji murowanej wzniesionej z betonu komórkowego. Belki nie wymagają szalunku i betonowania – wystarczy osadzić je na konstrukcji murowej. Dzięki zastosowaniu belek prefabrykowanych czas trwania budowy może zostać znacząco skrócony, gdyż etap wiązania betonu pozostaje całkowicie pominięty. Co więcej bardzo dobra izolacyjność cieplna belek nadprożowych pozwala uniknąć efektu mostków cieplnych, a uzyskana jednolita powierzchnia muru ułatwia położenie tynku.

Nadproża prefabrykowane z betonu komórkowego można stosować w ścianach nośnych i działowych, nad otworami drzwiowymi lub okiennymi.

Zalety belki nadprożowej wykonanej z betonu komórkowego
Do głównych zalet nadproży prefabrykowanych tego typu należą:

  • szybkość montażu,
  • brak występowania mostków termicznych,
  • wysoki standard wykonania,
  • dokładne wymiary,
  • brak konieczności wykonywania szalunku oraz brak przestojów związanych z czasem wiązania betonu,
  • stworzenie jednolitej powierzchni pod warstwę tynku,
  • łatwość dopasowania do bloczków z betonu komórkowego wykorzystanych przy wznoszeniu ścian.

Energooszczędne znaczenie nadproży

Podczas wykonywania projektu energooszczędnego budynku, wielu architektów decyduje się na zastosowanie bloczków i belek nadprożowych wykonanych z betonu komórkowego. Wybór ten wynika z doskonałych właściwości termoizolacyjnych betonu komórkowego, które wraz z dodatkową eliminacją niepożądanych strat ciepła (powstających w wyniku występowania mostków termicznych) pozwalają na wybudowanie obiektów nowoczesnych, ciepłych i energooszczędnych.

Przyspieszenie prac budowlanych
Prostota wykorzystania gotowych prefabrykatów nadprożowych z betonu komórkowego to nie tylko brak szalunków i betonowania. Stosując systemowe rozwiązania mamy pewność dokładnego i łatwego dopasowania elementów oraz uzyskania muru o jednorodnych właściwościach.

Przy budowie domu ogromne znaczenie dla wykonawcy ma również waga poszczególnych elementów budowlanych. Właśnie z tego powodu zarówno bloczki, jak i nadproża z betonu komórkowego cieszą się dużą popularnością – ich niewielka masa znacznie usprawnia transport i montaż.

Gotowe nadproża z betonu komórkowego posiadają szereg zalet: od łatwości zastosowania i estetyki (jednolity wygląd konstrukcji), poprzez energooszczędność i ekologię, aż do szybkości wznoszenia i oszczędności finansowych (zarówno na etapie budowy jaki i użytkowania).

Reklama

Reklama

Polecamy