Po znalezieniu idealnego mieszkania z rynku pierwotnego przychodzi czas na podpisanie umowy deweloperskiej. Ostrożności nigdy za wiele – przed podpisaniem dokumentu należy zdobyć jak najwięcej informacji o danej firmie deweloperskiej oraz sprawdzić umowę pod kątem prawnym. Co trzeba o niej wiedzieć?

Czym jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska jest kontraktem zawartym między inwestorem (deweloperem) a osobą przymierzającą się do zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym. Na podstawie dokumentu deweloper zobowiązuje się do przeniesienia na nabywcę prawa własności mieszkania, domu lub użytkowania wieczystego. Nabywca z kolei zgodnie z umową ma obowiązek zapłaty za nieruchomość. Dodatkowo podpisanie umowy deweloperskiej może być poprzedzone zawarciem umowy przedwstępnej. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy kupujący oczekuje na kredyt hipoteczny. Umowa przedwstępna daje wtedy zapewnienie, że w przyszłości podpisana zostanie właściwa umowa deweloperska.

Co warto zrobić przed podpisaniem umowy?

Przede wszystkim umowę należy dokładnie przeczytać i zweryfikować jej poprawność pod kątem prawnym. By mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej podpisania, warto skonsultować się z prawnikiem lub doradcą finansowym. Za taką pomoc należy jednak dodatkowo zapłacić.

W niektórych sytuacjach warto jest negocjować warunki umowy. Negocjacje mogą dotyczyć nie tylko ceny, ale także terminu i sposobu płatności, warunków i terminu odbioru oraz kar umownych i kosztów zmian lokatorskich.

Na co zwrócić uwagę w treści umowy?

Niepokojącym sygnałem dla nabywcy powinna być chęć finansowania inwestycji z pieniędzy otrzymanych od kupujących przez dewelopera. Należy też zwrócić uwagę, czy formą zabezpieczenia pieniędzy jest rachunek powierniczy otwarty czy zamknięty. Ten drugi jest dla nabywcy bardziej korzystny, ponieważ w przypadku upadłości dewelopera środki będą podlegać ochronie. Warto zapoznać się z kosztami utrzymania mieszkania po jego wydaniu i z klauzulami waloryzacyjnymi. Z praktycznego punktu widzenia istotna jest znajomość terminu odbioru i wydania mieszkania. Osoby czekające na decyzję w sprawie otrzymania kredytu hipotecznego powinny zabezpieczyć się na wypadek otrzymania decyzji odmownej.

Ile kosztuje podpisanie umowy deweloperskiej?

Każda kancelaria notarialna ustala inne ceny za podpisanie umowy deweloperskiej. Na ich wysokość składa się wynagrodzenie, które otrzyma notariusz, koszt sporządzenia aktu notarialnego oraz koszty sądowe, naliczane w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Podsumowanie

Choć dokładne przeczytanie umowy deweloperskiej może być czasochłonne, warto się z nią zapoznać i uniknąć ewentualnych problemów. Określa ona obowiązki dewelopera oraz nabywcy. By mieć pewność co do wiarygodności informacji w niej zawartych, dobrze jest zaznajomić się z podstawowymi kwestiami prawnymi lub skorzystać z pomocy prawników i doradców finansowych. Dzięki temu będzie można bez przeszkód cieszyć się z nowego mieszkania.

Forbidden

Reklama

Reklama

Polecamy