Chęć uzyskania większych plonów roślin w uprawach typu indoor sprawia, że growerzy decydują się na próby usprawnienia swoich growboxów wykorzystując różne metody ich modyfikacji. Jedną z takich metod, zyskującą coraz większą popularność jest Screen Of Green (z angielskiego „ekran zieleni), nazywany skrótowo SCROGiem. Metoda ta dąży do maksymalnego zwiększenia powierzchni rośliny, dzięki czemu uprawy w większym stopniu wystawiane są na działanie światła lamp. By osiągnąć ten cel, nad uprawami zawiesza się siatkę na której rozpościera się gałęzie rosnących pod nią roślin. Do wykonania takiego ekranu można użyć siatkę ogrodzeniową lub nylonową sieć o gęstych oczkach. Siatka powinna być zawieszona jak najbliżej lamp, w celu nakierowania szczytów roślin na bezpośrednie działanie lamp.

Równomierny dostęp światła lamp w growboxie.

Główna łodyga rośliny należy przełożyć przez zawieszoną siatkę w celu zmiany kierunku rozrastania się jej szczytu. Napotykająca się na przeszkodę roślina, zamiast rosnąć w górę zacznie rozrastać się na boki. Jeśli roślina zacznie wyrastać powyżej zawieszonej siatki, wystarczy ją po prostu nagiąć z powrotem na dół i przywiązać do ekranu rozkładając w pustych miejscach ekranu. Wraz z rozrastaniem się rośliny należy ją jak najbardziej rozkładać na boki, zapewniając jej szczytom jak najlepszy dostęp do światła lamp, by te mogły się lepiej rozwijać. By proces ten przebiegał bez zakłóceń należy zadbać, by nic nie ograniczało im dostępu do światła. Chcąc osiągnąć zadowalające efekty SCROGa powinniśmy przycinać duże liście roślin utrudniające szczytom dostęp do światła. Pamiętajmy jednak, że to właśnie liście w procesie fotosyntezy są odpowiedzialne za absorbowanie energii ze światła i nie wycinajmy ich zbyt wiele. Wykorzystując metodę SCROG, należy w sposób nienaturalny powstaje bariera z utrudniająca przepływ powietrza w growboxie, dlatego decydując się na ten typ uprawy należy zwracać szczególną uwagę na poprawną cyrkulację powietrza. Sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza i temperatury w growboxie jest stosowanie nienagrzewających się lamp oraz skutecznych systemów wentylacji.

Zalety i wady techniki SCROG.

Jak każda metoda uprawy, Screen Of Green posiada wiele zalet, lecz niesie ze sobą różne problemy, które mogą stanowić poważne problemy dla niedoświadczonych growerów. Wśród korzyści płynących z upraw typu SCROG, jest niski nakład kosztów związanych z jej wdrożeniem. Sama siatka jest tania, a po zebraniu plonów może ona zostać ponownie wykorzystana. Montaż siatki oraz rozprowadzenie roślin po jej oczkach nie jest procesem czasochłonnym. Metoda ta świetnie sprawdza się przy uprawach w dużych growboxach, znacząco ułatwiając zbiory plonów. Uprawy techniką SCROG wymaga jednak poświęcenia dużej ilości czasu na doglądanie roślin. Szczególnie ważne jest to by obserwować rośliny w ich fazie wegetatywnej i reagować na ich rozrost. Inną negatywną stroną związaną z metodą SCROG jest fakt, że siatka utrudnia przestawianie roślin oraz ich przesadzanie z doniczki do doniczki.

Źródło: Growtent – Growshop Warszawa

Reklama

Reklama

Polecamy