Jeszcze do niedawna w Polsce na podłogach łazienkowych niepodzielnie królowały płytki ceramiczne. Obecnie ten trend się zmienia i coraz częściej sięgamy po drewno. Ze względu na swoją prostotę, funkcjonalność i piękno nadaje się ono do wykańczania wszystkich przestrzeni, a jego naturalne ciepło, kolorystyka i wzory pozwalają dopasować je niemal do każdego projektu. W przypadku łazienek, ze względu na ich przeznaczenie, panującą wewnątrz wilgoć oraz zmiany temperatur, jesteśmy jednak ograniczeni co do wyboru odpowiedniego rodzaju drewna. Jak zabezpieczyć i pielęgnować drewnianą podłogę, aby cieszyć się nią przez lata?

Jakie drewno nadaje się do łazienki?

Drewno wykorzystywane do wykończenia łazienkowej podłogi musi cechować się odpowiednią wytrzymałością, aby nie odkształcać się pod ciężarem mebli i pozostałego wyposażenia oraz powinno posiadać odpowiednią tolerancję wilgoci. Zbyt miękkie drewno w połączeniu z niesprzyjającymi warunkami panującymi w łazienkach mogłoby ulegać odkształceniom, a w powstałych w ten sposób nierównościach i otworach mogłyby zadomowić się niebezpieczne dla zdrowia grzyby. Jeśli producent danego materiału wskazuje, że nie nadaje się on do urządzania łazienki, lepiej kierować się rozsądkiem i zdecydować się na coś innego. Najlepiej postawić na twarde, rodzime drewno jak choćby dąb czy modrzew lub drewno egzotyczne, które ze względu na warunki, w jakich rośnie i naturalną zawartość olejków i żywic, samo w sobie lepiej toleruje wilgoć oraz skuteczniej broni się przed ingerencją żywych organizmów. W tym drugim przypadku najlepszym wyborem będzie np. teak, iroko, merbau, doussie lub padouk, które w większości są jeszcze twardsze niż dąb.

Sam wybór odpowiedniego materiału to jednak nie wszystko. W przypadku montażu drewnianej podłogi w łazience elementy, z których będzie zbudowana nasza podłoga, powinny mieć jak największe wymiary. Pozwoli to ograniczyć ilość łączeń i powierzchni stycznych, w które mogłaby wnikać woda i wilgoć. Deski powinny zostać trwale przyklejone do podłoża oraz odpowiednio zabezpieczone przed wnikaniem pod nie wody. Zaniedbanie tego szczegółu dość szybko mogłoby doprowadzić do całkowitego zniszczenia podłogi.

Jak odpowiednio zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?

Ze względu na stałą obecność wilgoci i wody drewniana podłoga w łazience jest wyjątkowo narażona na przebarwienia, odkształcenia i rozwój grzybów. Materiał, który wykorzystamy do zbudowania takiej podłogi, powinien być w całości, a nie tylko po wierzchniej stronie, pokryty preparatem ochronnym. Ważne, aby zwrócić uwagę na ten aspekt przy kupowaniu wymarzonej podłogi lub przed rozpoczęciem jej montażu. Naturalnym wyborem dla zabezpieczenia drewna w łazience mógłby wydawać się lakier, jednak nic bardziej mylnego! Lakier nie pozwala oddychać drewnu, a polakierowana powierzchnia w kontakcie z wodą staje się niezwykle śliska, co w przypadku specyfiki pomieszczenia łazienkowego mogłoby zakończyć się tragedią. Dodatkowo woda wnikająca w przestrzenie między deskami mogłaby szybko doprowadzić do odbarwień i łuszczenia się lakieru, w konsekwencji do samego zniszczenia podłogi. O wiele lepszym rozwiązaniem w przypadku zabezpieczenia drewna łazienkowego będzie olejowanie. Drewno zostanie odpowiednio zabezpieczone na zewnątrz, ale również od środka, co pozwoli Ci się cieszyć jego pięknem przez długie lata.

Jak pielęgnować i utrzymać drewno łazienkowe?

Sposób pielęgnacji drewna, niezależnie od miejsca jego położenia, będzie zależeć od rodzaju preparatu ochronnego, który został użyty do jego zabezpieczenia. Do podłóg lakierowanych, olejowanych, czy olejowanych UV stosujemy odpowiednie środki czyszczące i konserwujące, najlepiej te zalecane przez producenta podłóg. Przy wyborze olejowania na podłodze drewnianej w łazience należy pamiętać, że proces ten trzeba będzie w miarę regularnie powtarzać (w zależności od eksploatacji), aby warstwa ochronna zachowała należyte właściwości. Po każdorazowym użytkowania łazienki trzeba również zwracać uwagę na podłogę – nie pozostawiać wody do samoistnego wysychania, tylko przecierać ją płaskim mopem lub chłonną ścierką. Szczególnie w łazience podłogę trzeba czyścić i pielęgnować według zaleceń producenta, a środki konserwujące przygotowywać i rozprowadzać zgodnie z instrukcją.

Źródło: https://dlapodlogi.pl/

Reklama

Reklama

Polecamy