Nowoczesne rozwiązania w każdej dziedzinie życia zmierzają do ochrony środowiska przy jednoczesnym wpływie na ekonomię ich użytkowania. Dotyczy to zarówno nowoczesnych samochodów, sposobu odżywiania, ale także metod ogrzewania domów. Stopniowo do lamusa odchodzi już olej opałowy i węgiel kamienny. Coraz częściej natomiast spotyka się –  wykorzystane do celów prywatnych – odnawialne źródła energii, takie jak wiatr czy słońce. Jednak doskonałym i szczególnie opłacalnym sposobem na pozyskiwanie ciepła jest spalanie gazu propan. Oto dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem.

Niskie ceny gazu propan przy wysokiej wydajności

W kontekście opłacalności wykorzystania gazu propan w celu ogrzewania gospodarstwa domowego należy zacząć od tego, jak kształtują się jego ceny. Przede wszystkim ważne jest, że ceny te są bardzo niskie. Dodatkowo porównując je z cenami innych materiałów opałowych, takich jak ekogroszek czy węgiel kamienny, gaz propan wypada szczególnie korzystnie. Sporą zaletą w kontekście ekonomicznym są również wahania cen gazu w ciągu roku. Rzadko zdarza się, by zjawisko to było pożyteczne i korzystne dla konsumentów, jednak tak właśnie jest w przypadku gazu propan. Ceny tego paliwa spadają do niesamowicie niskiego poziomu poza sezonem grzewczym. Jest to doskonała okazja, by właśnie wtedy uzupełnić zapas gazu w zbiorniku zlokalizowanym na terenie posesji. Nie jesteśmy bowiem ściśle uzależnieni od niewielkiej pojemności zbiornika, jak na przykład w baku samochodu osobowego. Zbiornik o odpowiednio dobranej do potrzeb rodziny wielkości, powinien zapewnić zapas gazu propan nawet na pół roku. Pozwala to więc uzupełniać jego zapas w niebywale korzystnej cenie. 

Kolejną wyraźną zaletą ekonomiczną gazu propan jest jego wydajność. Już w starych piecach stała ona na dość wysokim poziomie. Teraz, dzięki zastosowaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, wydajność dodatkowo wzrosła. Kotły kondensacyjne pozwalają odzyskać ciepło z uwalnianej do atmosfery pary wodnej i skierować je ponownie do układu grzewczego. Straty ciepła są więc minimalne, a jednocześnie zmniejsza się zużycie gazu przy zachowaniu komfortowej temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach.

Koszt inwestycji początkowej – gaz propan w twoim domu

Korzystny – dla osób decydujących się na wprowadzenie ogrzewania na gaz propan w swoim domu –  jest również koszt inwestycji początkowej. Oczywistym jest, że jak każda inwestycja, zwłaszcza taka mająca przynieść oszczędności w przyszłości, wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów w początkowej fazie. Jednak koszty związane z wdrożeniem instalacji na gaz propan w gospodarstwie domowym nie są tak przytłaczające. Jeśli chodzi o koszt utrzymania instalacji, to konkurencję dla gazu propan stanowią baterie fotowoltaiczne lub ewentualnie farmy wiatrowe. Jednak oba te rozwiązania to niezwykle wysoki koszt w początkowej fazie inwestycji. Ponadto farmy wiatrowe wymagają dużej ilości miejsca i szczególnie korzystnych warunków atmosferycznych, aby możliwe było ich wdrożenie. To powody, dla których ogrzewanie gazem propan jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań, na jakie może zdecydować się prywatny inwestor.

Oszczędność dzięki wielofunkcyjności gazu propan

Jednak na tym ekonomiczność gazu propan jeszcze się nie kończy. Można uzyskać dodatkowe korzyści i oszczędności, jeśli postanowimy wykorzystać wielofunkcyjność tego paliwa. Jest to szczególnie korzystne w miejscach, gdzie gospodarstwo domowe nie ma dostępu do gazu ziemnego z sieci, a zarówno gotowanie, jak i ogrzewanie wody użytkowej musi odbywać się z wykorzystaniem prądu. Warto bowiem wiedzieć, że gaz propan sprawdza się doskonale do zasilania kuchenki gazowej oraz podgrzewaczy wody użytkowej. Wykorzystanie tych dodatkowych funkcjonalności gazu propan powoduje znaczne obniżenie rachunków za prąd, a tym samym ogólne oszczędności dla całego domu i rodziny. Widać więc wyraźnie, że ogrzewanie gazem propan i inwestycja w to paliwo jest rozwiązaniem nadzwyczaj opłacalnym i wartym głębszego przemyślenia.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Forbidden