Lapisowanie zębów jest zabiegiem stomatologii zachowawczej mlecznych zębów. Zęby mleczne pojawiają się u dzieci na ogół do 3 roku życia i bardzo ważne jest, aby od początku o nie zadbać. Błędnie często słyszy się, że zębów mlecznych nie powinno się leczyć jednak jest to jeden z największych błędów rodziców, jakie mogą popełnić. Mleczne zęby mają bardzo duży wpływ na obecny i przyszły stan zdrowia dziecka. Lapisowanie jest bardzo bezpiecznym zabiegiem dla dziecka.

Na czym polega lapisowanie zębów?

Lapisowanie zębów jest to rodzaj leczenia próchnicy poprzez impregnację, dzięki któremu wysyca się związkami chemicznymi zmienione tkanki zęba dotknięte próchnicą. Lapisuje się jedynie mleczne zęby u dzieci. W tym celu używane są dwa związki chlorku cynku czy też azotan srebra. W związku, że azotan srebra ma wyższą skuteczność jest częściej używany. Taki zabieg powoduje, że zmiany próchnicowe cofają się i tkanki zębowe zostają utwardzone. Polega to na wcieraniu dwóch roztworów jeden po drugim w miejsca, które są zmienione chorobowo. Na początku zabiegu trzeba dokładnie oczyścić zęby z nalotów, a następnie je osuszyć. Błona śluzowa musi być zabezpieczona, aby nie była w bezpośrednim kontakcie z roztworem impregnującym. Następnie zęby są zwilżane płynem, który jest roztworem jodu. Ma to za zadanie odkazić zęby. Kolejny krok to wcieranie pierwszego roztworu w miejsca dotknięte próchnicą, po czym powtarza się tę czynność z użyciem drugiego roztworu. Cały zabieg musi być powtarzany trzykrotnie w tygodniowych odstępach. Ponieważ lapisowanie nie jest trwałym zabiegiem, cały cykl trzeba powtórzyć najpierw po trzech miesiącach, a następnie po pół roku od pierwszego lapisowania. Po każdym z zabiegów pacjent nie może spożywać pokarmów oraz pić napojów przez około godzinę. Po zabiegu lapisowania ząb najczęściej robi się czarny. Nie należy się martwić tym faktem, ponieważ jest to normalne w tym przypadku.

Kiedy warto lapisować zęby?

Lapisowanie jest wskazaniem w momencie, gdy u dziecka stwierdza się płaskie ubytki próchnicowe, oraz gdy nie ma możliwości założyć na nie tradycyjnych plomb. W momencie gdy dziecko posiada duże zniszczenia spowodowane przez próchnicę istnieje  duże ryzyko, że założona plomba wypadnie. Plomby nie można też zakładać w przypadku gdy dziecko jest jeszcze małe, wtedy również pozostaje lapisowanie. Co więcej związki używane do lapisowania działają wzmacniająco na rozmiękłe tkanki zęba poprzez mineralizację. Dzieci, które są karmione przez butelkę, są bardziej narażone na próchnicę, która zwana jest próchnicą butelkową. Taki typ próchnicy charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, który prowadzi do uszkodzenia koron zębowych. W takim przypadku, mimo że nie jest to typowa próchnica, należy również szybko działać i zapisać dziecko na lapisowanie zębów, aby nie dopuścić do przykrych powikłań.

Zalety lapisowania

Zabieg jest bardzo szybki i bezbolesny oraz można wykonywać go u małych dzieci, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki prostemu przebiegowi lapisowania nawet najbardziej zestresowane dziecko da się namówić na to lekarzowi. Druga z zalet to fakt, że dzięki lapisowaniu można zahamować proces próchnicy, a zepsute przez nią zęby wyleczyć. Zęby mleczne są bardzo ważne, ponieważ od nich zależy prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy. Zadbanie już o mleczne zęby i poddawanie je temu zabiegowi może zapobiec również wystąpienia próchnicy w późniejszych zębach stałych. Każdy rodzic powinien pamiętać też, że próchnica zębów mlecznych ma wpływ na ogólny stan zdrowia i nieleczona może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Inspirowane: Stomatologia-Dentica.pl – stomatolog Piaseczno

Reklama

Reklama

Polecamy