Jednym z kluczowych aspektów, który ułatwia nam funkcjonowanie w życiu codziennym, jest nasz wizerunek. Jest on niezwykle istotny w relacjach personalnych, co podkreślają psychologowie, opisując efekt aureoli (efekt halo). Pierwsze wrażenie może wpłynąć na to, jak zostaniemy odebrani przez innych, a to może przełożyć się na skuteczność (lub wręcz przeciwnie) naszych działań. Jeśli ukruszone, lekko przekrzywione zęby zaniżają Twoją samoocenę, diastema sprawia, że przestajesz się uśmiechać, w nowym roku zainwestuj w skuteczne rozwiązanie, jakim są licówki stomatologiczne.

Czym są licówki?

Licówki to cienkie nakładki przyklejane do wargowej powierzchni zębów. W zależności od efektów, które chcemy osiągnąć, i stanu naszego uzębienia przed wykonaniem zabiegu powierzchnię zębów trzeba oszlifować, by później móc przykleić na nie odpowiednio przygotowaną licówkę. Licówki stosuje się w obszarze estetycznym widocznego uzębienia , najczęściej od kła do kła lub nawet w obszarze od pierwszych zębów trzonowych . Jest to rozwiązanie trwałe i może być stosowane nawet u pacjentów ścierających zęby (bruksizm) po zastosowaniu odpowiedniej terapii okluzyjnej . Jeśli po konsultacji z lekarzem okaże się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania licówek, możemy z ich pomocą w szybki sposób poprawić wygląd naszego uśmiechu. Jakie efekty możemy osiągnąć?

Poprawa wyglądu zębów

Istnieje wiele wskazań do wykonania licówek. Po pierwsze dzięki ich zastosowaniu możemy poprawić kształt naszych zębów. W ten sposób zamaskujemy ukruszenia poszczególnych zębów, ich nadmierne starcie czy występujące pomiędzy nimi przerwy (diastema). Licówki będą też rozwiązaniem dla osób, których zęby mają nieproporcjonalny kształt z powodów genetycznych.

Licówki mogą być też pewnego rodzaju alternatywą dla aparatów ortodontycznych – w przypadku niewielkich rotacji czy przechyleń zębów przednich mogą z natychmiastowym skutkiem optycznie poprawić wygląd naszego uśmiechu. Dzięki nim ukryjemy niewielkie wady zgryzu bez potrzeby noszenia aparatu przez wiele miesięcy.

Licówki można wykorzystać do poprawy kosmetycznej naszego uśmiechu w wielu aspektach. Możemy z ich pomocą poprawić proporcje zębów , przedłużyć czy poszerzyć poszczególne zęby, by wyrównać płaszczyznę zgryzową. Licówki pozwalają również poprawić kolor zębów, zwłaszcza tych, które pojawiły się po urazach czy terapii lekowej i nie można ich wybielić przy pomocy innych metod dostępnych w gabinetach stomatologicznych.

Które licówki wybrać?

Ostateczny efekt zabiegu jest w dużej mierze uzależniony od tego, z jakich materiałów zostały zrobione nakładki. Jeśli zależy Ci na tym, by efekt był naturalny, postaw na licówki porcelanowe. Są one nieco droższe niż licówki kompozytowe, ale dzięki swoim właściwościom pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty. Nie mają one podbudowy metalowej i odbijają światło podobnie jak nasze własne zęby. Specjaliści podkreślają również to, że ich zastosowanie jest korzystne pod względem biologicznym – powodują mniejsze osadzanie się płytki nazębnej.

Jeśli do tej pory wygląd Twoich zębów wpędzał Cię w kompleksy i ograniczał Cię w życiu prywatnym lub zawodowym, najwyższy czas to zmienić. Dzięki licówkom porcelanowym możesz w szybki sposób poprawić wygląd własnego uśmiechu. To doda Ci pewności siebie i sprawi, że będziesz chętniej podejmować odważne decyzje, które mogą przynieść pozytywne zmiany w Twoim życiu.

Reklama

Reklama

Polecamy