Mycie okien to zajęcie, które pochłania sporo czasu i energii. Jednak Twój wysiłek może pójść na marne, jeśli na szybach pojawią się nieestetyczne smugi. Na szczęście możesz tego uniknąć, wybierając odpowiednie środki do mycia okien.

O czym powinieneś pamiętać przy myciu szyb?

Jeśli nie chcesz, aby na oknach w Twoim domu lub biurze pojawiły się brzydkie smugi, ważny jest nie tylko zakup właściwego produktu do mycia. Powinieneś pamiętać również o tym, żeby:

  • nie robić tego w pełnym słońcu – lepszą porą będzie np. wczesny ranek, gdy promienie słoneczne są mniej intensywne;
  • unikać mycia okien, jeśli zanosi się na deszcz lub mróz – krople wody pozostawiają brzydkie zacieki, a zamarzający płyn do mycia trudne do usunięcia smugi;
  • zaczynać mycie szyb od góry – tym sposobem zapobiegniesz rozprowadzaniu zabrudzeń po całej powierzchni;
  • osuszać szyby za pomocą czystych szmatek z mikrofibry (rób to w odwrotnym kierunku niż mycie tj. z dołu ku górze);
  • często płukać szmatkę, którą myjesz okno i wymieniać wodę z płynem;

Domowe środki do mycia szyb

Jeśli nie zdążyłeś kupić płynu do mycia okien, możesz sięgnąć po domowe, znane od lat sposoby. Potrzebne Ci będą produkty, które z pewnością masz pod ręką np.:

  • ocet,
  • sok z cytryny,
  • soda oczyszczona.

Aby zrobić domowy, ekologiczny płyn wystarczy, że wymieszasz któryś z wymienionych produktów z ciepłą wodą. Dobrym pomysłem jest dodanie do takiej mieszanki gliceryny (bez problemu kupisz ją w aptece). Stworzy ona ochronną warstwę zapobiegającą osadzaniu się kurzu. Dzięki temu będziesz mógł myć okna nieco rzadziej.

Domowe sposoby a chemia do mycia szyb – co będzie lepszym wyborem?

Co wybrać, jeśli do wyboru masz domowe środki lub te profesjonalne? Pierwsze z nich nie są trudne w przygotowaniu, ale mimo wszystko potrzebujesz na to trochę czasu. Poza tym ich skuteczność jest mniejsza, przez co efekt może nie być zadowalający.

Kupując chemię do mycia szyb w sklepie, zaoszczędzisz czas potrzebny na przygotowanie domowego płynu. Poza tym tego typu produkty mają odpowiedni skład. Dzięki zawartym w nim związkom okna w Twoim domu będą lśniące przez dłuższy czas.

Dodatkowo profesjonalne środki do mycia okien sprawdzą się wszędzie tam, gdzie domowe sposoby są mało skuteczne. Po pierwsze są bardziej skoncentrowane, przez co mają mocniejsze działanie. Po drugie mają w składzie związki, które pomogą Ci pozbyć się nawet tłustych, trudnych do usunięcia zabrudzeń. Będą szczególnie przydatne, jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, a także masz w domu małe dzieci zostawiające na szybach odciski palców.

Stosowanie tego typu środków zmniejsza ryzyko powstawania smug, ale i tak powinieneś pamiętać o kilku zasadach. Zanim zabierzesz się za mycie okien, przeczytaj instrukcję umieszczoną na opakowaniu. To pozwoli Ci uniknąć zastosowania złych proporcji wody oraz płynu. Nie zapominaj również o używaniu czystej szmatki z mikrofibry, myciu i osuszaniu szyb w odpowiednim kierunku oraz regularnym wymienianiu wody do mycia.