Bardzo często adepci kursów na prawo jazdy mają już niejakie doświadczenie w prowadzeniu samochodu, ale nie jest to normą. Ponadto z założenia to właśnie kursy teoretyczne oraz przed wszystkim praktyczne mają nauczyć świeżego kierowcę bezpiecznego i zgodnego z przepisami prowadzenia auta. Towarzyszy temu jednak lęk jak przed każdym nowym wyzwaniem. Czy jest to lęk uzasadniony?
Czym jest kurs na prawo jazdy?
Kurs na prawo jazdy jest oficjalnym przygotowaniem do egzaminów na prawo jazdy. Każdy taki kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, podczas których przyszli kierowcy uczą się przepisów o ruchu drogowym oraz poprawnego prowadzenia pojazdów – samochodów, motocykli, a także ciężarówek i autobusów. Kursanci mają obowiązek uczestniczenia w zajęciach, a przede wszystkim dla własnego dobra. Wykupienie określonej ilości godzin jazdy nauczy wprawdzie prowadzenia pojazdu, ale bez znajomości przepisów nie ma mowy o sprawnym poruszaniu się po drogach pośród innych użytkowników.
Błędne jest podchodzenie do kursu na prawo jazdy jako przygotowania do egzaminu dla uzyskania upragnionych uprawnień. To oczywiście fakt, że taki kurs do egzaminu przygotowuje, ale po jego zdaniu na kierowcę czeka rzeczywistość. Znajomość przepisów o ruchu drogowym, waga i poprawne odczytywanie znaków i oznaczeń drogowych, czy właściwe definiowanie pierwszeństwa przejazdu powinny zostać na stałe zaimplementowane w głowach kierowców. Podczas jazdy czasu na zastanawianie się nad poprawnością działań praktycznie nie ma i wszystko odbywa się intuicyjnie. Połączenie wiedzy teoretycznej z nauką technik poprawnej jazdy, a z czasem także doświadczenie znacząco podnoszą bezpieczeństwo oraz płynność ruchu drogowego.
Pierwsze jazdy autem na kursie prawa jazdy – czy jest się czego bać?
Stres towarzyszący nowym wydarzeniom w życiu pojawia się w zróżnicowanym stopniu u każdego człowieka. Jednakże przystępując do kursu na prawo jazdy adept oddaje się w ręce doświadczonych instruktorów. Powinien pamiętać, że szkoła jazdy służy właśnie temu, aby nauczył się prowadzić pojazd. Żaden instruktor nie wymaga od kursanta posiadania umiejętności prowadzenia pojazdu ani nie zabierze tego kursanta podczas pierwszych godzin za kierownicą do centrum dużego miasta.
Instruktorzy w szkołach jazdy to doświadczeni i zrównoważeni kierowcy, którzy oprócz wiedzy mają również odpowiednie narzędzia do wspomagania niedoświadczonych kierowców wraz z korygowaniem ich błędów. Prawda jest więc taka, że nie ma się czego obawiać przystępując do kursu na prawo jazdy i siadając po raz pierwszy za kierownicą. To nauka, do której warto podejść z otwartą głową, z uwagą wsłuchując się w polecenia i porady instruktora.
Forbidden