Zabieg usunięcia ósemki to jedna z typowych usług gabinetów stomatologicznych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie są one nam niezbędne do rozdrabniania pokarmów, a bardzo często powodują problemy. Pojawiają się, gdy jesteśmy już dorośli i wyrzynają się bardzo długo. Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy nie mogą przebić się przez dziąsło, innym razem wyrastają nieprawidłowo w łuku zębowym. W takich sytuacjach często specjaliści rekomendują ich ekstrakcję.

Jakie są najczęstsze wskazania do usunięcia ósemek?

Wskazania do ekstrakcji ósemek to:

  • ból i stany zapalne;
  • zaawansowana próchnica,
  • częściowe wyrżnięcie zęba,
  • zatrzymanie zęba,
  • zmiany takie jak ropień, zgorzel itp.,
  • nieprawidłowe ułożenie zęba,
  • wskazania ortodontyczne.

Warto pamiętać o tym, że jeśli nie istnieje jakiekolwiek wskazanie do usunięcia zęba, nie warto decydować się na zabieg. Jeśli ząb jest prawidłowo ustawiony i nie powoduje innych dolegliwości, należy troszczyć się o jego utrzymanie. Przeprowadza się na nim zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej, a kiedy zachodzi potrzeba, leczy się nawet kanałowo.

Jak wygląda usuwanie ósemek?

Jeśli stomatolog zarekomenduje usunięcie ósemki, będziemy musieli zrobić zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli ocenić położenie korzeni zęba. Jeśli zęby są wyrżnięte, a ich korzenie proste, zabieg ekstrakcji przeprowadza się przy użyciu kleszczy ekstrakcyjnych. Bardzo często dochodzi jednak do sytuacji, kiedy konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Trwa on zwykle około godziny, jeśli chirurg usuwa tylko jedną ósemkę. Nie ma żadnego powodu bać się takiego zabiegu. Chirurdzy stosują bardzo skuteczne znieczulenie miejscowe, dzięki któremu nie odczujemy żadnego bólu. W niektórych przypadkach jednak usuwanie ósemek pod narkozą okazuje się jedyną możliwością. Po udanym usunięcie ósemki, rana zostaje odpowiednio zabezpieczona, a dziąsło zszyte. Szwy zdejmuje się po upływie tygodnia od zabiegu.

Rekonwalescencja

Każdy pacjent powinien dostać od stomatologa wykaz zaleceń pozabiegowych. Na czas rekonwalescencji powinniśmy zrezygnować ze wszystkich używek: alkoholu, papierosów i kawy.  Nie powinniśmy też pić gorących napojów. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety. W pierwszych dniach po zabiegu warto ograniczyć się do jedzenia produktów o płynnej konsystencji. Jeśli nie będziemy przestrzegać zaleceń lekarza, proces gojenia się rany może się znacząco wydłużyć.

Jeśli pojawią się dolegliwości bólowe, można łagodzić je przy pomocy środków przeciwbólowych. Po ekstrakcji może pojawić się też obrzęk, który można zmniejszyć przy pomocy zimnych okładów. Do płukania jamy ustnej powinniśmy używać specjalnych preparatów przyspieszających gojenie. Pamiętajmy, że jeśli towarzyszy nam długotrwały ból, zawsze możemy skonsultować się z naszym stomatologiem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że rana goi się poprawnie.

Forbidden

Reklama

Reklama

Polecamy