Seks pełni niezwykle istotną funkcję w życiu człowieka. Odbywanie regularnych stosunków płciowych cementuje związek i ułatwia utrzymywanie bliskości pomiędzy partnerami. Akt płciowy pozwala także rozładować napięcie i wspomaga utrzymywanie dobrej kondycji psychofizycznej. Żeby jednak czerpać pełną satysfakcję ze zbliżeń, należy przestrzegać trzech podstawowych zasad bezpiecznego seksu.

Zasada 1 – seks ze stałym partnerem

Podstawową przyczyną odbywania stosunków płciowych jest chęć zaspokojenia popędu i potrzeb seksualnych. W ostatnich latach zachowania i preferencje seksualne uległy znaczącej zmianie. Dostrzegalna jest większa otwartość na zbliżenia intymne pomiędzy osobami, których łączy jedynie pożądanie. Chociaż przygodny seks z nieznajomym dla niektórych osób bywa ekscytujący, stwarza ryzyko dla zdrowia i życia. Zdecydowanie bardziej bezpieczne jest utrzymywanie relacji intymnych z jednym zaufanym partnerem. To pierwsza i najważniejsza zasada, której przestrzeganie daje wiele korzyści. Seks z ukochanym daje mnóstwo satysfakcji i pozwala czerpać pełną przyjemność ze zbliżeń.

Zasada 2 – zabezpieczenie przed niechcianą ciążą

Człowiek czerpie przyjemność z seksu i uprawia go nie tylko w celach rozrodczych. Aby uniknąć niechcianej ciąży, trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Najczęściej stosowaną formą antykoncepcji jest prezerwatywa. Coraz większą popularnością cieszą się także tabletki antykoncepcyjne. Decydując się na antykoncepcję mechaniczną w postaci kondomów, zaleca się korzystanie z produktów renomowanych producentów. Godne polecenia są m.in. testowane elektronicznie prezerwatywy Durex. Producenci podają, że prawidłowe korzystanie z kondomów daje 98% skuteczności przed zapłodnieniem. Warunkiem koniecznym do uzyskania takiej skuteczności jest zgodne z instrukcją  zakładanie i zdejmowanie zabezpieczenia, a także odpowiedni dobór rozmiaru. Aby zminimalizować ryzyko zsunięcia się prezerwatywy rozmiary kupowanych i stosowanych produktów, powinny być dostosowane do wielkości członka. Osoby, którym zależy na najwyższym poziomie bezpieczeństwa, mogą zdecydować się na zakup kondomów o pogrubionych ściankach lub o zmniejszonej średnicy.

Zasada 3 – ochrona przed chorobami wenerycznymi

Zgodnie z pierwszą zasadą zaleca się uprawiać seks z jednym, stałym partnerem. W przypadku osób, które często zmieniają partnerów seksualnych, wskazane jest korzystanie z prezerwatyw podczas każdego stosunku. Stanowią one skuteczne zabezpieczenie nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również chorobami wenerycznymi oraz wirusem HIV. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje prezerwatyw, które mogą być wykorzystywane podczas seksu dopochwowego, oralnego lub analnego. Dla osób uczulonych na lateks producenci stworzyli produkty nielateksowe, które swą strukturą przypominają ludzką skórę. Stosowanie tego rodzaju środków to przejaw dojrzałości oraz dbałości o zdrowie swoje i swojego partnera seksualnego.

Podsumowanie

Seksualność stanowi istotną część życia każdego człowieka. Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że sfera intymna będzie kojarzyła się z przyjemnością i rozkoszą, a nie bólem, cierpieniem, czy też strachem.

Reklama

Reklama

Polecamy