Przepuklina kręgosłupa jest potoczną nazwą dyskopatii kręgosłupa mogącą rozwijać się na każdym jego odcinku. Czym się charakteryzuje? Jakie ma objawy? Jak się ją leczy?

Przepuklina kręgosłupa – najważniejsze informacje

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Jądro zostaje uwypuklone w kierunku rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego, co prowadzi do ucisku lub drażnienia korzeni nerwowych.

Najczęściej występuje przepuklina lędźwiowa, ze względu na dużą masywność i ruchomość kręgosłupa lędźwiowego. Musi on znosić bardzo duże obciążenia oddziałujące na organizm, dlatego nie ma co się dziwić, że w tym obrębie problem występują u aż 70% pacjentów.

Przepuklina kręgosłupa jest pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Nie bagatelizuj jej objawów, ponieważ możesz sobie poważnie zaszkodzić.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny

Codzienna praca kręgosłupa, obciążenia fizyczne i mikrourazy wywołują w organizmie stany patologiczne. Krążki międzykręgowe tracą swoją elastyczność, tworzą się ubytki masy, do których wsącza się jądro miażdżyste. Dochodzi do rozciągnięcia tkanki krążka i wieloetapowej deformacji. Przepuklina kręgosłupa zmienia swoje położenie, a pierścień włóknisty wnika do kanału kręgowego powodując ucisk struktury nerwowej.

Przepuklina kręgosłupa – dolegliwości, z którymi musisz się zmierzyć

Największym problemem w przypadku przepukliny kręgosłupa jest ból, często promieniujący aż do nerwów obwodowych. Pojawia się także zaburzenie czucia powierzchniowego w postaci mrowienia i drętwienia oraz zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Poważnym problemem może być niedowład oraz porażenie siły mięśniowej kończyn dolnych. Towarzyszy temu pogorszenie jakości chodu. Pojawiają się bóle w nadbrzuszu i pachwinach, a nawet dyskomfort podczas wypróżniania.

Przepuklina kręgosłupa – leczenie, rehabilitacja w Warszawie

Nie należy bagatelizować żadnych objawów przepukliny kręgosłupa, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze poważniejszych problemów w pozostałych odcinkach kręgosłupa. Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Kluczowa jest rehabilitacja w Warszawie, dzięki której można wzmocnić mięśnie i strukturę kręgosłupa. Często fizjoterapeuta zaleca także naukę prawidłowej postawy i pokazuje techniki ergonomicznego wykonywania prac fizycznych. Praca z fizjoterapeutą jest kluczowa w powrocie do pełnej sprawności i pokonaniu bólu.

W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne obejmujące odciążenie ucisku tkanek kręgosłupa oraz rekonstrukcję zdeformowanego krążka międzykręgowego.

Przepuklina kręgosłupa jest bolesną przypadłością, którą warto pokonać jak najszybciej. Pomocna może okazać się także terapia manualna kręgosłupa, ale warto na masaż zapisać się dopiero po konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą, gdy już zostanie stwierdzony stopień uszkodzenia i dokładnie zdiagnozowany problem.

Reklama

Reklama

Polecamy