Terapia falą uderzeniową to popularne rozwiązanie wykorzystywane w terapii, której celem jest zredukowanie długotrwałego bólu układu mięśniowo-szkieletowego. Fala emitowana jest pod wysokim ciśnieniem, przez co dostarcza energię do miejsc, w których zlokalizowany jest ból. Metoda ta poza uśmierzaniem bólu często wykorzystywana jest w walce z cellulitem. 

Czym jest i jak działa fala uderzeniowa?

Czym jest fala uderzeniowa? To po prosty fala dźwiękowa o określonych parametrach fizycznych. Cechuje je nieliniowość oraz wysokie ciśnienie szczytowe, po którym następuje niska amplituda rozciągania.

W fali uderzeniowej można wyróżnić dwie fazy – dodatnią oraz ujemną. Ta pierwsza wytwarza bezpośrednie siły mechaniczne, natomiast w fazie ujemnej generowana jest kawitacja oraz pęcherzyki gazu, które implodują z dużą prędkością, co w efekcie prowadzi do powstania drugiej fali uderzeniowej.

Fala uderzeniowa dostarcza do organizmu energię w postaci fali akustycznej. Przenika ona przez tkanki dzięki specjalnej głowicy, która w kontakcie ze skórą emituje fale. Energia z nich pochodząca oddziałuje pozytywnie na różne warstw tkanek i skóry. 

Dlaczego korzystanie z fali uderzeniowej do dobre rozwiązanie?

Skuteczna rehabilitacja w Radzyminie pozwalające pacjentom radzi sobie lepiej z bólem bardzo często jako główną metodę leczenia stosuje właśnie falę uderzeniową. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim ze względu na:
  • nieinwazyjną eliminację bólu,
  • pobudzenie metabolizmu,
  • odprężenie i relaks.

Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej cechuje bardzo wysoka skuteczność działania. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku zabiegach, a pacjenci korzystający z tej metody często bardzo szybko wracają do zdrowia.

Jakie są wskazania do skorzystania z terapii falą uderzeniową?

Zabiegi bazujące na wykorzystaniu właściwości fali uderzeniowej stosowane są przede wszystkim w zabiegach rehabilitacyjnych, których celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, ścięgna Achillesa, stawu biodrowego czy barków, To niezawodna metoda również przy leczeniu:

  • zapalenia ścięgien,
  • zespołu bolesnego barku,
  • łokcia tenisisty,
  • podwyższonego napięcia mięśniowego,
  • strzelającego biodra,
  • ostrogi piętowej
  • tzw. kolana skoczka.

Z terapii falą uderzeniową można korzystać przy leczeniu różnego rodzaju urazów. Aby zabiegi przyniosły oczekiwane rezultaty, zawsze muszą być wykonywane w seriach. To jak często i ile ich powinno być, zależne jest od indywidualnych ustaleń ze specjalistą, prowadzącym rehabilitację.

Czy każdy może skorzystać z terapii falą uderzeniową?

Choć zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej są niezwykle skuteczne, to jednak nie każdy może z nich skorzystać. Ta forma terapii, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, nie powinna być stosowana na osobach, które przebyły zawał serca, mają wstawiony rozrusznik lub chorowały/chorują na nowotwory. Przeciwwskazaniem jest tu również ciąża oraz zakrzepica żył. Fala uderzeniowa nie może być wykorzystana gdy od przyjęcia ostatniej dawki leków sterydowych nie minęło 12 tygodni. 

Reklama

Reklama

Polecamy