Terapia falą uderzeniową to popularne rozwiązanie wykorzystywane w terapii, której celem jest zredukowanie długotrwałego bólu układu mięśniowo-szkieletowego. Fala emitowana jest pod wysokim ciśnieniem, przez co dostarcza energię do miejsc, w których zlokalizowany jest ból. Metoda ta poza uśmierzaniem bólu często wykorzystywana jest w walce z cellulitem. 

Czym jest i jak działa fala uderzeniowa?

Czym jest fala uderzeniowa? To po prosty fala dźwiękowa o określonych parametrach fizycznych. Cechuje je nieliniowość oraz wysokie ciśnienie szczytowe, po którym następuje niska amplituda rozciągania.

W fali uderzeniowej można wyróżnić dwie fazy – dodatnią oraz ujemną. Ta pierwsza wytwarza bezpośrednie siły mechaniczne, natomiast w fazie ujemnej generowana jest kawitacja oraz pęcherzyki gazu, które implodują z dużą prędkością, co w efekcie prowadzi do powstania drugiej fali uderzeniowej.

Fala uderzeniowa dostarcza do organizmu energię w postaci fali akustycznej. Przenika ona przez tkanki dzięki specjalnej głowicy, która w kontakcie ze skórą emituje fale. Energia z nich pochodząca oddziałuje pozytywnie na różne warstw tkanek i skóry. 

Dlaczego korzystanie z fali uderzeniowej do dobre rozwiązanie?

Skuteczna rehabilitacja w Radzyminie pozwalające pacjentom radzi sobie lepiej z bólem bardzo często jako główną metodę leczenia stosuje właśnie falę uderzeniową. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim ze względu na:
  • nieinwazyjną eliminację bólu,
  • pobudzenie metabolizmu,
  • odprężenie i relaks.

Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej cechuje bardzo wysoka skuteczność działania. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku zabiegach, a pacjenci korzystający z tej metody często bardzo szybko wracają do zdrowia.

Jakie są wskazania do skorzystania z terapii falą uderzeniową?

Zabiegi bazujące na wykorzystaniu właściwości fali uderzeniowej stosowane są przede wszystkim w zabiegach rehabilitacyjnych, których celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, ścięgna Achillesa, stawu biodrowego czy barków, To niezawodna metoda również przy leczeniu:

  • zapalenia ścięgien,
  • zespołu bolesnego barku,
  • łokcia tenisisty,
  • podwyższonego napięcia mięśniowego,
  • strzelającego biodra,
  • ostrogi piętowej
  • tzw. kolana skoczka.

Z terapii falą uderzeniową można korzystać przy leczeniu różnego rodzaju urazów. Aby zabiegi przyniosły oczekiwane rezultaty, zawsze muszą być wykonywane w seriach. To jak często i ile ich powinno być, zależne jest od indywidualnych ustaleń ze specjalistą, prowadzącym rehabilitację.

Czy każdy może skorzystać z terapii falą uderzeniową?

Choć zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej są niezwykle skuteczne, to jednak nie każdy może z nich skorzystać. Ta forma terapii, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, nie powinna być stosowana na osobach, które przebyły zawał serca, mają wstawiony rozrusznik lub chorowały/chorują na nowotwory. Przeciwwskazaniem jest tu również ciąża oraz zakrzepica żył. Fala uderzeniowa nie może być wykorzystana gdy od przyjęcia ostatniej dawki leków sterydowych nie minęło 12 tygodni.