Wózki widłowe z silnikiem spalinowym należą do jednych z najpowszechniej stosowanych sprzętów tego typu. Nie może to zresztą absolutnie dziwić, gdyż zasadniczo ich konstrukcja pozwala na wykonywanie najtrudniejszych zadań. Niestety czasami nawet najlepszy sprzęt może ulec awarii. A jakie najczęściej usterki występują w spalinowych wózkach widłowych i z czego one wynikają?

Elementy ulegające usterkom w wózku widłowym

W każdym sprzęcie, który samodzielnie się porusza może dość do awarii jednostki napędowej. Są one na tyle, że absolutnie nie wolno ich absolutnie lekceważyć. Pamiętajmy, że niesprawna jednostka napędowa zupełnie uniemożliwia użytkowanie sprzętu, co zwłaszcza w sektorze przemysłowym powoduje znaczne koszty związane z przestojami i dezorganizuje pracę całego zakładu.

Jeśli chodzi o awarie jednostek napędowych, to takie awarie są na tyle poważne, że nie zaleca się ich samodzielnego usuwania bez posiadania fachowej wiedzy. Nieodpowiednie działania naprawcze mogą bowiem przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku. Najczęściej tego typu problemy objawiają się niemożliwością uruchomienia silnika lub też jego nierówną pracą. Na szczęście takie symptomy są stosunkowo łatwe do wychwycenia przez każdego operatora. Jeśli chodzi natomiast o konkretne podzespoły, to w spalinowych wózkach widłowych najpowszechniejsze uszkodzenia dotyczą łożysk, wtrysku oraz rozrządu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre podzespoły wózków spalinowych są szczególnie narażone na zużycie. Do takich zaliczyć należy zwłaszcza filtr paliwa, powietrza oraz oleju. Także i sam olej silnikowy musi wykonać ciężką pracę, dlatego tak istotna jest jego kontrola. Regeneracje wózków widłowych pozwalają na przedłużenie żywotności poszczególnych komponentów. Przy dużych uszkodzeniach konieczna będzie wymiana konkretnych podzespołów przez profesjonalny serwis wózków widłowych.

Zalety

Pomimo wspomnianych wcześniej awarii, nie wolno zapominać o wielu zaletach, które niewątpliwie posiadają wózki widłowe. Przede wszystkim miejmy na uwadze, że takie sprzęty pozwalają na prowadzenie nawet wielozmianowej pracy w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić efektywny rozładunek surowców i materiałów. Dodatkowo znacząco pomagają podczas składowania elementów nawet o bardzo dużej wadze. Wszystko to sprawia, że z pewnością ciężko byłoby o efektywne przeprowadzanie współczesnych procesów logistycznych bez ich udziału. 

Podsumowanie

Prawidłowa eksploatacja jest każdorazowo niezwykle istotna dla długiej i bezawaryjnej pracy wózków widłowych. Równie ważne jest też wybieranie odpowiedniej jakości sprzętów. Zasadniczo bowiem wózki wysokiej klasy produkowane są na podstawie zaawansowanych technologii i wieloletniego doświadczenia ich konstruktorów. Dzięki temu nawet intensywna praca w trudnych warunkach jest im niestraszna. Oczywiście usterki poszczególnych elementów zawsze mogą się zdarzyć, lecz najważniejsze to podejść do tego problemu fachowo.

Reklama

Reklama

Polecamy