Prowadzenie prac budowlanych wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu. Do takiego zaliczyć należy minikoparki. To urządzenia o dużej wydajności i funkcjonalności, które pozwalają na sprawną realizację różnych zadań. Coraz więcej firm budowlanych decyduje się na wynajem minikoparek dostosowanych do własnych potrzeb.

Minikoparka a koparka

Konstrukcyjnie minikoparki i koparki są do siebie bardzo zbliżone. Osadzone na gąsienicach maszyny świetnie sprawdzają się podczas prac wykonywanych w trudnych warunkach i na nierównym podłożu. Podstawowa różnica tkwi w rozmiarach obu pojazdów. Minikoparki charakteryzują się kompaktową budową, dlatego są wykorzystywane w ciasnych miejscach, gdzie ilość wolnej przestrzeni jest ograniczona. Ich atutem jest pełnoobrotowa kabina ułatwiająca manewrowanie w trudnym terenie. Ciężar minikoparki nie przekracza 6 ton, dlatego podczas pracy nie degraduje terenu. Może pracować na podmokłych gruntach bez ryzyka ugrzęźnięcia.

Sprzęt dostosowany do potrzeb

Decydując się na wynajęcie minikoparki, warto zwrócić uwagę na jej parametry oraz wyposażenie. Podczas wykonywania prac na betonowym podłożu należy użyć sprzętu o gumowych gąsienicach, które nie doprowadzą do zniszczenia nawierzchni. Tradycyjna łyżka umożliwiająca wykonywanie wykopów w razie potrzeby może zostać zastąpiona wiertnicą lub młotem hydraulicznym. Zamontowanie takich akcesoriów pozwala wykonywać otwory pod ogrodzenia, pale fundamentowe lub sadzone drzewa. Minikoparka z młotem hydraulicznym sprawdza się podczas prac wyburzeniowych. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego może mieć w swej ofercie także maszyny wyposażone w chwytak. Dzięki niemu możliwe jest przenoszenie ciężkich materiałów lub elementów konstrukcyjnych.

Korzyści z wynajmu minikoparki

Minikoparka to specjalistyczny sprzęt wykorzystywany okresowo i tymczasowo. Z tego względu kupowanie jej na własność nie ma większego sensu. Zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem jest wynajęcie sprzętu dostosowanego do własnych potrzeb. Użytkownik nie musi martwić się o jego naprawianie i serwisowanie, co pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Funkcjonalność minikoparek sprawia, że coraz chętniej korzystają z nich nie tylko firmy budowlane. Tego rodzaju sprzęt znajduje zastosowanie w telekomunikacji, energetyce, wodociągach i kanalizacji m.in. przy tworzeniu instalacji ziemnych. Te uniwersalne maszyny podczas pracy emitują niewiele hałasu i spalin, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas prac prowadzonych w centrach miast.

Podsumowanie

Firmy zajmujące się wynajmem minikoparek mają w swej ofercie maszyny przeznaczone do różnych zastosowań. Umowa najmu obejmuje nie tylko wypożyczenie sprzętu, ale również jego dostarczenie do miejsca docelowego i odbiór po zakończeniu prac.