Dom pasywny to zupełnie nowe podejście do sposobu oszczędzania energii w nowoczesnym budownictwie. Nazwa budynek pasywny swoją nazwę zawdzięcza temu, że takie budynki wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych. W tego typu budynkach zazwyczaj nie stosuje się tradycyjnego systemu grzewczego, dogrzewa się jedynie powietrze wentylacyjne.
Idea domów pasywnych nie jest w żaden sposób opatentowana. Można ją stosować w różnego typu rozwiązaniach budowlanych. Niestety w polskim klimacie małe domki jednorodzinne wymagają niewielkiego układu grzewczego. Stosuje się np. ogrzewanie podłogowe. Aby zbilansować zapotrzebowanie na ciepło można zastosować promieniowanie słoneczne, rekuperację (odzyskiwanie ciepła z wentylacji) lub odzyskiwanie ciepła z urządzeń elektrycznych czy od mieszkańców. Obecny koszt budowy budynku pasywnego w Polsce to o ok. 35% więcej niż budynku zwykłego, w tradycyjnej technologii (domu energooszczędnego ok. .10-15% więcej). Dla porównania w Niemczech dodatkowe koszty budowy takiego domu to ok 3-8%.
Ze względu na wyższą kwotę budowy tego typu domów w roku 2018 można jeszcze starać się o dofinansowanie.
Na dom pasywny można uzyskać 50 tysięcy dopłaty do kredytu, a na dom energooszczędny 30 tysięcy dopłaty do kredytu. Jeśli natomiast chcielibyśmy podnieść standard naszego domu możemy uzyskać dofinansowanie na: budowę przyłącza do sieci kanalizacji sanitarnej, budowę przyłącza do sieci wodociągowej, wymianę kotłów grzewczych, zakup i montaż pompy ciepła, zakup i instalację rekuperatorów z odzyskiem ciepła, zakup i instalację kolektorów słonecznych (bez kotłowni), zakup i instalację ogniw fotowoltaicznych.
Czy warto budować domy pasywne?
Są to domy droższe, ale nie wyłącznie dla bogatych – wyższe nakłady o 30 – 40 % bardzo się opłacą, patrząc na to, że ceny energii stale rosną, a w domach pasywnych do ogrzewania nie używamy praktycznie prądu. Niestety Polacy mogą liczyć w tym zakresie na pomoc państwa ostatni rok. W następnych latach nie przewiduje się dotacji na inicjatywy ekologiczne. To jest jeden z głównych powodów małej popularności domów pasywnych.
Kolejnym argumentem przemawiającym za budową domów pasywnych jest komfort mieszkania w takim domu, zwłaszcza dla osób z astmą i alergią. Dzięki zastosowaniu rekuperacji oraz użyciu do budowy materiałów pochodzenia naturalnego, wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz, zapobiega to zawilgoceniu ścian i powstania grzyba.