Na skutek intensywnego rozwoju transportu i logistyki, do przewozu towarów wykorzystuje się coraz częściej samoloty. Jest to zdecydowanie najszybsze z obecnie dostępnych rozwiązań, umożliwiające przewóz ładunków o rozmaitych rozmiarach i wadze. Droga powietrzna to najszybszy sposób transportu towarów, ale posiada również wiele innych zalet. Czy warto korzystać z tego rodzaju transportu i w jakich sytuacjach będzie to najlepszy wybór?

Zalety korzystania z transportu lotniczego

Transport towarów drogą powietrzną jest tak naprawdę dobrym rozwiązaniem dla każdego, jednakże ze względu na swoją wysoką cenę, nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Intensywnie postępująca modernizacja maszyn lotniczych pozwala na przewóz coraz większych ładunków, co jest zdecydowanym atutem tego rozwiązania. Samolotem obecnie można przewieźć praktycznie każdy rodzaj towarów, jednakże należy liczyć się z tym, iż pewne grupy ładunków objęte są wyjątkowo restrykcyjnymi zasadami. Możliwe jest przewożenie między innymi żywych zwierząt, niebezpiecznych materiałów czy bardzo wartościowych artykułów, ale po uprzednim zweryfikowaniu, czy dany rodzaj ładunku nie wymaga odpowiedniej procedury, wyjątkowych zabezpieczeń czy też specjalnych opakowań.

Samolot to jeden z najlepszych środków transportu jeśli chodzi o przewóz artykułów, które bardzo szybko muszą dotrzeć do odbiorcy, w tym produktów szybkopsujących się, jak na przykład żywność. Restrykcyjne kontrole na lotniskach i sztywne zasady obowiązujące przewoźników gwarantują, że przewożony w ten sposób towar jest bezpieczny.

Pomijając fakt, że samolot jest obecnie najszybszym środkiem transportu, to jest również najbezpieczniejszym, o czym świadczą liczne statystyki wszystkich wypadków na świecie, w których wypadki lotnicze stanowią najmniejszy odsetek. Drogą powietrzną ładunki są w stanie dotrzeć praktycznie w każde miejsce na świecie, więc dzięki swojemu globalnemu zasięgowi, transport lotniczy posiada zdecydowaną przewagę nad innymi środkami transportu.

Spedycja lotnicza dostosowana do potrzeb klientów

Branża transportu lotniczego coraz bardziej dostosowuje się do potrzeb swoich klientów, rozdzielając swoje usługi na różne obszary, dopasowane do rodzaju przewożonych ładunków. Możemy wyróżnić między innymi transport typu cargo, gdzie usługa opiera się na odbiorze ładunku z jednego lotniska i dostarczenie go na lotnisko docelowe, skąd zostanie on odebrany przez odbiorcę. Mocną gałąź tego rodzaju transportu stanowi transport kurierski, wykorzystywany przez firmy kurierskie do przewozu przede wszystkim dużej ilości małych przesyłek. Ten rodzaj transportu mógł się mocno rozwinąć dzięki zastosowaniu kontenerów do przewozu paczek.

Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest również transport powietrzno-morski, który łączy przewóz towaru samolotem i statkiem. Tak naprawdę transport lotniczy można połączyć z każdym innym środkiem transportu – koleją czy samochodem ciężarowym, dzięki czemu może stanowić bardzo ważny element transportu multimodalnego, który opiera się na przewozie przy wykorzystaniu co najmniej dwóch różnych środków transportu.

Na rynku powstaje coraz więcej firm, które specjalizują się w spedycji lotniczej. Warto zaufać ich doświadczeniu i wiedzy, dzięki którym pomogą nam wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Atutem zlecenia przewozu firmie spedycyjnej jest przede wszystkim oszczędność czasu – firma planuje i koordynuje cały proces transportu, a osoba zlecająca przewóz nie musi się o nic martwić. Zleceniobiorca dba o każdy element przewozu, również na bieżąco reaguje w przypadku problemów i elastycznie dostosowuje rozwiązania do zaistniałych potrzeb. Firma spedycyjna przeprowadza cały proces – przygotowuje towar, zajmuje się odprawami celnymi na lotniskach, dba o formalności, dokumenty i konieczne certyfikaty. Coraz częściej firmy spedycyjne umożliwiają również monitorowanie przesyłek, transport ładunków niebezpiecznych lub wykup dodatkowego ubezpieczenia.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa

Reklama

Reklama

Polecamy