Brak koncentracji to jeden z najczęstszych problemów kilkulatków. Jak mówią psychologowie, umiejętność ta to indywidualna kwestia. Co to znaczy? Takie czynniki jak: wiek, otoczenie oraz osobowość będą bardzo mocno powiązane ze zdolnością skupienia się. Od nich zależy czy kilkulatki mają problemy z koncentracją. Gdy dziecko nie zaczęło jeszcze edukacji, rodzice tak naprawdę często nie mają pewności, czy ich pociecha ma rzeczywiście kłopot z tą zdolnością, czy może w danym dniu ma gorszy humor albo jest np. rozkojarzone. Niepokojące objawy dostrzegają zazwyczaj, gdy dziecko pójdzie do szkoły. Obserwują, jak dużym problemem dla kilkulatka jest np. wykonywanie pracy domowej, oraz jak ciężko jest mu skoncentrować się na niej. Wiele bodźców, które go otaczają: przeróżne (nawet ciche) dźwięki, interesujące zajęcia czy przedmioty dookoła dekoncentrują go. Jednak koncentrację ku zadowoleniu dzieci i ich rodziców można wyćwiczyć i poprawić.

Jak ćwiczyć koncentrację dziecka?

  1. Dzieci, tak samo zresztą jak dorośli, powinny mieć właściwe warunki do pracy. Jak mają one wyglądać? Jeżeli dziecko chodzi już do szkoły, musi odrabiać prace domowe czy uczyć się w miejscu spokojnym, w którym żadne głośne dźwięki nie będą zakłócać mu spokoju.
  2. Dobrze jest grać z dziećmi w przeróżne gry, np. konstrukcyjne czy planszowe. Udowodniono, że gry, które są dopasowane do wieku dzieci, uczą je m.in. dostosowywania się do zasad, cierpliwości – gdyż każdy z zawodników oczekuje na swoją kolej. Innymi z atutów grania z pociechami są: umiejętność radzenia sobie z przegraną czy kontynuowanie gry, nawet gdy wynik nie jest po myśli dziecka.
  3. Na lepszą koncentrację wpłynie na pewno uczenie kilkulatków cierpliwości. Rodzic powinien zastosować zasadę polegającą na tym, że najpierw wykonujemy obowiązki, czyli np. uczymy się, odrabiamy pracę domową, a później przechodzimy do zabawy czy hobby dziecka.
  4. Dziecko, które będzie przebywało odpowiednią ilość czasu na świeżym powietrzu, również będzie zdecydowanie lepiej radzić sobie z koncentracją.
  5. Właściwa dieta, bogata w magnez na pewno również przyczyni się do polepszania skupienia się.

Arytmetyka mentalna, jako jeden ze sposobów ćwiczenia koncentracji

Arytmetyka mentalna to program rozwoju umysłowych zdolności, a także potencjału twórczego u dzieci w wieku 4-16 lat za pomocą obliczeń arytmetycznych na liczydle (Soroban). Rozwija on obie półkule mózgowe. Metoda ta opracowana została już 2000 lat temu, działa skutecznie aż w 52 krajach na całym globie (m.in. Kanada, Japonia czy Wielka Brytania). Arytmetyka mentalna pozwala szybko przyswajać języki obce, zwiększa postępy jeżeli chodzi o naukę przedmiotów szkolnych, pobudza samodzielność, a także inicjatywę. Inne zalety to: dodawanie dziecku pewności siebie, rozwój w sposób wszechstronny małego człowieka (począwszy od matematyki, na muzyce kończąc). Jest to podstawa dla samorealizacji w życiu.

Na lekcjach z zastosowaniem arytmetyki mentalnej dzieci wykonują nie tylko obliczenia – zajęcia są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu maluchy nie nudzą się i aktywnie w nich uczestniczą.  Zajmują się ćwiczeniami oraz grami rozwijającymi, które polepszają pamięć, wyobraźnię i uwagę. Nauka logicznego myślenia jest przez to urozmaicona, a dziecko poprawia koncentrację. To, co trzeba na pewno na koniec zaznaczyć, to to, że najważniejszego celu arytmetyki mentalnej nie stanowi nauka liczenia, a harmonijny rozwój mózgu dziecka.

Źródło: Abakus-center.eu – rozwój pamięci u dzieci

Reklama

Reklama

Polecamy