Wybór schodów wewnętrznych do Twojego domu nie jest sprawą oczywistą – ich wygląd i konstrukcja, a później także cena, uzależnione są bowiem nie tylko od naszych upodobań, ale także od wielkości przestrzeni, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na nasze schody. Musimy pamiętać, że nie każdy rodzaj schodów daje się zamknąć w klatce schodowej o konkretnych wymiarach, dlatego warto o nich pomyśleć już na etapie projektowania domu. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje schodów wewnętrznych i podpowiadamy, które z nich wybrać, aby cieszyć się ich wygodą, funkcjonalnością i estetyką.

Schody jednobiegowe

Schody proste jednobiegowe to najpopularniejsze, najprostsze i najtańsze, ale wbrew pozorom zabierające sporo miejsca rozwiązanie nadające się przede wszystkim do większych pomieszczeń. Schody wewnętrzne tego typu nie posiadają spocznika, dlatego – aby wchodzenie po nich nie było zbyt uciążliwe – powinny łączyć tylko niskie kondygnacje naszego domu. Koniecznie trzeba także, ze względów ergonomicznych, zapewnić w nich nieparzystą liczbę stopni, tak aby wejście po nich kończyło się na prawej nodze. To pomoże uniknąć nieprzyjemnego stąpnięcia i zapewni komfort ich użytkowania. Wszystkie stopnie schodów jednobiegowych mają równą szerokość, dlatego można je wykończyć dowolnym materiałem. Bardzo łatwo również dobrać do nich balustrady oraz poręcze – ze względu na prosty bieg nie będą one musiały być fabrycznie modyfikowane. Atutem schodów prostych jednobiegowych jest także to, że przestrzeń znajdującą się pod ich biegiem można wykorzystać jako dodatkowe pomieszczenie użytkowe.

Schody proste z jednym zabiegiem

Schody proste z jednym zabiegiem to schody, w których w dolnej części instaluje się kilka stopni zabiegowych w postaci wejściowego podestu, który daje możliwość bardziej ekonomicznego zagospodarowania naszej przestrzeni. Pozostała część schodów tworzy tradycyjny bieg prosty, a stopnie schodów zajmują tyle samo miejsca, co w przypadku schodów jednobiegowych. Niestety stopnie zabiegowe, ze względu na różną ich szerokość, są mniej wygodne podczas wchodzenia, dużo trudniej jest także je wykończyć.

Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Schody dwubiegowe ze spocznikiem są wygodniejszą alternatywą dla długich i stromych schodów jednobiegowych, dlatego doskonale sprawdzą się w domu zamieszkanym przez osoby starsze oraz dzieci. Atutem schodów dwubiegowych zwykłych lub łamanych jest wygodny prostopadły podest łączący dwa biegi. Jedyna różnica polega na tym, że w schodach dwubiegowych zwykłych oddzielone podestem biegi są do siebie równolegle, natomiast w schodach łamanych – prostopadłe. Ostatecznie zajmują one wprawdzie więcej miejsca niż schody jednobiegowe, ale komfort ich użytkowania w znacznym stopniu rekompensuje nadmiar wykorzystanej powierzchni.

Schody trójbiegowe

Jeżeli w naszym domu dysponujemy dużą przestrzenią i zależy nam na reprezentacyjnym charakterze schodów, to najodpowiedniejszym wyborem będą schody trzybiegowe przedzielone dwoma spocznikami. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu przy wysokich kondygnacjach, dlatego chętnie stosuje się je w domach z półpiętrem. Niestety ze względów technicznych mają więcej elementów do wykończenia, dlatego w porównaniu ze schodami jedno- i dwubiegowymi ich koszt jest dużo wyższy.

Schody zabiegowe

Praktycznym i bardzo efektownym pomysłem są schody zabiegowe, które zamiast spocznika posiadają kilka stopni w kształcie klina. Nie zajmują one zbyt dużo miejsca i tworzą przyjemny w odbiorze, półokrągły kształt. Niestety modelowana część schodów zabiegowych budująca zakręt oraz brak spocznika sprawiają, że ten typ schodów wewnętrznych nie sprawdzi się przy planowanym ostrym zakręcie – jedna z krawędzi schodów, od strony ściany, zawsze będzie węższa od drugiej, co będzie zmniejszało wygodę w początkowej fazie wchodzenia.

Schody wachlarzowe

Dużo wygodniejszą wersją schodów zabiegowych schody wachlarzowe. W tym przypadku problem z pokonywaniem zbyt wąskich stopni powodowany brakiem spocznika jest niwelowany przez większy wewnętrzny promień krzywizny. Dzięki temu stopnie w miejscu skrętu schodów, nawet w swojej najwęższej części, mają wygodną dla stopy szerokość sięgającą co najmniej 16 cm. Musimy się jednak liczyć z tym, że ten typ schodów wewnętrznych wymaga od nas dużo większej przestrzeni do zagospodarowania.

Schody spiralne

Ciekawym i efektownym urozmaiceniem wnętrza, zajmującym przy tym stosunkowo niewiele miejsca, są schody spiralne. Bieg schodów spiralnych wpisany jest w koło, a ich stopnie mają kształt klinów przymocowanych węższym ich bokiem do słupa lub ściany nośnej okalającej schody. Z uwagi na niewielki rozmiar polecane są szczególnie do małych domów lub pomieszczeń. Trzeba też pamiętać, że ze względu na spiralną konstrukcję nośną schody tego typu są dość strome i przy częstej eksploatacji mogą okazać się niewygodne, np. podczas wnoszenia ciężkich i dużych sprzętów.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

Reklama

Reklama

Polecamy