Orynnowanie będzie działać bez najmniejszych zarzutów, jeżeli tylko odpowiednio o nie zadbamy. Po ciężkim dla rynien zimowym sezonie czas najwyższy sprawdzić, w jakim są stanie. Regularne czyszczenie i konserwacja rynien to dwa istotne aspekty, które przedłużą żywotność rynien i usprawnią ich drożność. Wiosna jest idealnym momentem na sprawdzenie elementów i ewentualną ich wymianę. Jest to odpowiedni czas, który umożliwi nam usunięcie zalegających liści i błota oraz wykrycie uszkodzeń, które zostały spowodowane przez śnieg czy lód. Czasami może zdarzyć się tak, że lepiej będzie po prostu wymienić kawałek rynny, gdy jest bardzo zniszczona lub pordzewiała, niż ją łatać.

Jak czyścić rynny dachowe?

Powinniśmy z pewnością zacząć od wyciągnięcia liści, błota, gałęzi czy piór za pomocą gumowej rękawiczki lub specjalnej łopatki, którą kupimy w sklepie budowlanym. Nadmiar zanieczyszczeń podczas obfitej ulewy powoduje, że deszczówka ściekająca z naszego dachu, zamiast spływać z rynien do rur, a później do odpływu/studzienki, wylewa się bezpośrednio z rynny, zalewając przy tym elewację – warto też tę czynność wykonywać jesienią, gdy liście spadną z drzew. Gdy nasze rynny wyposażone są w siatki zabezpieczające czy sitka – je również powinniśmy wyciągnąć i wyczyścić. Pamiętajmy jednak, aby nie czyścić elementów systemu ostrymi, metalowymi przedmiotami, gdyż system może ulec zarysowaniu i zniszczeniu. Na sam koniec należy przepłukać rynny i rury za pomocą węża ogrodowego, aby oczyścić je z pyłu i piachu, który tam pozostał.

Kontrola szczelności rynien

Gdy już elementy systemu rynnowego zostały przez nas udrożnione, czas sprawdzić szczelność całego systemu rynnowego. Co należy zrobić? Zatykamy otwór wylotowy leja spustowego, a rynnę napełniamy wodą z węża ogrodowego. Woda wskaże nam przeciekające miejsca, które będziemy musieli uszczelnić. Najczęściej pojawiają się one na łączeniach poszczególnych elementów, gdyż to one są najbardziej narażone na deformację.

Jak uszczelnić przeciekający system rynnowy?

Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału jest nasze orynnowanie:

  • Rynny z tworzywa sztucznego
    Przy orynnowaniu PVC cieknący element najlepiej jest wymienić, ponieważ w tym przypadku żadne uszczelniacze nie dadzą rezultatów.  Wymiana elementu wcale nie jest trudna, gdyż poszczególne elementy łączone są ze sobą „na zatrzask”. Gdy uszkodzony jest element klejony, w takim przypadku wycina się uszkodzony element wraz z kawałkiem rynny, do której jest przyklejony, a następnie wymienia na nowy. Należy pamiętać o tym, że aby połączyć nowy element z istniejącymi rynnami konieczne jest zastosowanie złączki.
  • Rynny metalowe
    Specjalnymi uszczelniaczami dekarskimi możemy „załatać” małe nieszczelności, które zamalowane specjalną farbą w odpowiednim odcieniu będą niewidoczne. Gdy zniszczenia są większe, możemy je zamaskować łatwymi w użyciu dekarskimi taśmami bitumicznymi – materiałem uszczelniającym, odpornym na mróz i silny wiatr.

Jak konserwować rynny?

Musimy dokładnie przejrzeć orynnowanie, w szczególności to metalowe, czy nie ma żadnych uszkodzeń w postaci zarysowań. Dlaczego? Choćby dlatego, że każda rysa szybko może stać się ogniskiem korozji. Lepiej jest usuwać ewentualne małe usterki, niż później stawiać czoła dużemu problemowi. Gdy nasza rynna okaże się porysowana, oczyszczamy ją z brudu, a następnie zamalowujemy lakierem zaprawkowym. W przypadku dużej ilości  zarysowań, warto się zastanowić czy wymiana rynny na nową nie będzie lepszym wyjściem z całej sytuacji. W przypadku rynien ocynkowanych należy przeprowadzać również okresowe przeglądy instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem naruszeń ciągłości powłoki ochronnej. Jeśli takie naruszenia zostaną stwierdzone, należy zamalować ubytki w powłoce specjalną farbą renowacyjną do ocynku, którą można zakupić w sklepach z materiałami budowlanymi.

Źródło: Plastmo.pl

Forbidden