Kamera wziernikowa to sprzęt, który w głównej mierze wykorzystywany jest przez służby ratownicze. Posiada ona jednak szereg innych zastosowań chociażby w medycynie, mechanice, a nawet archeologii. Jak wygląda kamera endoskopowa? Jakie ma zastosowanie? Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kamera wziernikowa – wygląd i zastosowanie 

Kamera wziernikowa zwana również endoskopową lub inspekcyjną to wąska i długa sonda zakończona kamerą. Przewód wykonany jest z elastycznego tworzywa dzięki czemu z łatwością dostanie się w trudno dostępne miejsca. Na początku kamery znajduje się światło LED, natomiast przewód kończy się przeważnie kablem USB, dzięki któremu możliwe jest ładowanie kamery oraz odczytywanie zarejestrowanych danych. Długość większej części kamer wziernikowych waha się od 1 – 30m. Natomiast najczęściej korzysta się z przewodów do 10m. Na obecnym rynku można spotkać wiele różnych modeli endoskopów. Niektóre z nich wyposażone są w opcję zoomu lub haczyki, które ułatwiają chwytanie przedmiotów. Urządzenie to sprawdza się w podczas eksploracji gruzowisk i pogorzelisk. Jej konstrukcja sprawia, że z łatwością przeciśnie się przez wąskie szczeliny w murach. Dlatego też jest głównie wykorzystywana przez służby ratownicze czy straż pożarną. Z powodzeniem odnajdują zarówno zwierzęta jak i ludzi, którzy utknęli pod gruzami. Co więcej kamera inspekcyjna służy również do sprawdzania czy źródło ognia zostało zgaszone w trudno dostępnych miejscach, do usuwania gniazd owadów. Wykorzystuje się ją również podczas prac archeologicznych, bezoperacyjnych badań stanu organów pacjenta. 

Ważna funkcje kamery wziernikowej 

Aby jednak kamera wziernikowa mogła prawidłowo spełniać swoje funkcje podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka funkcji. Pierwsza z nich jest odpowiednia rozdzielczość i parametry optyczne. Uzyskanie szerszego zakresu obrazy wiąże się kątem widzenia. W tym wypadku sprawdzi się powiedzenie im większy tym lepszy. Dzięki temu dostrzega się więcej szczegółów, a sama inspekcja przebiega sprawniej. Podejmując decyzję o wyborze kamery endoskopowej warto zwrócić uwagę na jej przeznaczenie i okoliczności w jakim będzie używana. Miejsca poddawane kontroli często bywają wilgotne, słabo oświetlone, a zwłaszcza ciężko dostępne. Dlatego bardzo ważne są funkcje takie jak: odpowiednia liczba diod LED z możliwością regularnego stopnia natężenia, wodoodporność, długość przewodu, obracanie głowicy kamery czy ogniskowanie obrazu. Równie istotnymi aspektami, które nie wiążą się bezpośrednio z działaniem kamery, są czas pracy oraz rodzaj zasilania. Możliwy jest zakup urządzenia z wbudowanym akumulatorem, dzięki któremu urządzenie nie wymaga stałego podłączenia do źródła zasilania. 

Wbrew pozorom kamera wziernikowa to urządzenie przydatne nie tylko podczas akcji ratunkowych. Jej popularność wzrasta proporcjonalnie do liczby zastosowań. Coraz częściej wykorzystywana jest również na co dzień. Warto jednak dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniej kamery, przeanalizować jej funkcje aby mogła na spełnić wszelkie oczekiwania. 

Reklama

Reklama

Polecamy