Prasa krawędziowa to jedna z najpopularniejszych maszyn stosowanych do formowania metalowych elementów. Pozwala zwiększyć potencjał przedsiębiorstwa produkcyjnego. Technologie zastosowane w tego typu urządzeniach umożliwiają uzyskanie wysokiej jakości wyrobów w krótszym czasie. Wykorzystywane są do gięcia krawędziowego blach, a więc do głównie do produkcji profili, jak również elementów o bardziej skomplikowanych kształtach. 

Jak działa prasa krawędziowa?

Prasa krawędziowa umożliwia precyzyjne gięcie materiału nawet z siłą  600 ton. Dzięki temu technologia pozwala uzyskać odpowiedni, precyzyjny kąt gięcia. Jej działanie polega na zaciśnięciu blachy między dopasowanym stemplem a matrycą, w wyniku czego materiałowi zostaje nadany pożądany kształt. Dostępne są różne rodzaje pras, m.in. prasy przeznaczone do produkcji prostych elementów, w których nie ma potrzeby wprowadzania zmian, jak również modele bardziej zaawansowane, które posiadają głębsze gardło oraz większe otwarcie pozwalające na obsługę większych arkuszy. Można wybrać maszynę o różnej sile, tonażu czy długości roboczej. Prasy wyposażone są w korpus, który nawet w przypadku działania dużych sił na zginany materiał zachowuje sztywność. Dzięki temu finalny produkt posiada pożądane parametry. 

Prasa krawędziowa – zastosowanie 

Prasa krawędziowa to narzędzie wykorzystywane przede wszystkim w takich procesach jak produkcja profili z blach na zimno oraz elementów o bardziej skomplikowanych kształtach. Urządzenie wykonuje jedno lub kilka gięć – odpowiednio do kształtu wytwarzanych produktów. Prasy krawędziowe ze względu na wydajność są stosowane w procesie produkcji w mało i średnioseryjnej, w wielu gałęziach przemysłu, do których należą m.in.: motoryzacyjny, lotniczy, kolejowy, stoczniowy, budowlany.

Co ważne, prasy krawędziowe charakteryzuje uniwersalność. Urządzenia te umożliwiają produkcję niewielkich detali, jak również bardzo długich elementów, co możliwe jest dzięki wykorzystywaniu w linii produkcyjnej ustawienia szeregowego. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć przestrzeń roboczą dwukrotnie, co przekłada się na wyższą opłacalność produkcji. Dodatkowo dzięki zastosowaniu różnych stempli i matryc można uzyskać wiele kształtów formowanych elementów. Optymalna wydajność urządzeń oraz odpowiednia konstrukcja pozwala uzyskać wysokiej jakości produkty w stosunkowo krótkim czasie.

Korzyści, które przynosi stosowanie prasy krawędziowej

Prasa krawędziowa to urządzenie, które generuje wiele korzyści. Wśród najważniejszych zalet stosowania prasy krawędziowej należy wymienić:

  • możliwość realizacji zamówień w produkcji seryjnej
  • niższe koszty produkcji i szybszą realizację zamówień
  • precyzyjne wykonanie elementów
  • możliwość produkcji profili zarówno z cienkich, jak i grubszych blach
  • automatyzację procesu produkcji, co przekłada się na wyższą wydajność.

Prasa krawędziowa to urządzenie, które z powodzeniem stosowane jest w masowej produkcji elementów z blachy. Możliwość wyboru urządzenia o określonych parametrach, zmiany stempli i matryc czy stosowania maszyn w tandemie przekłada się na szerokie zastosowanie krawędziarek i dostosowanie do wymogów konkretnej linii produkcyjnej.

Reklama

Reklama

Polecamy