Słoma to najpopularniejszy materiał wykorzystywany jako ściółka w kurnikach. Możesz użyć jej w naturalnej, pociętej formie. Jednak coraz więcej osób decyduje się na ścielenie peletem – słomą poddaną granulowaniu. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Słoma czy pelet – co lepiej sprawdzi się jako ściółka w kurniku?

Jako ściółkę dla drobiu najczęściej stosuje się słomę ze zbóż ozimych. Co sprawia, że jest to najpopularniejszy materiał wykorzystywany na ściółkę? Przede wszystkim to, że jest tania oraz łatwo dostępna. Trzeba jednak pamiętać, że aby zwiększyć chłonność słomy i zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki bytowe należy pociąć zboża na niewielkie kawałki. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ścielenie peletem, czyli małym granulatem ze słomy.

Kilka lat temu mało kto wiedział, czym jest pelet. Obecnie jest on coraz chętniej stosowany przez hodowców drobiu, ponieważ:

  • proces granulacji zmniejsza ryzyko rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów oraz grzybów,
  • nie wytwarza pyłu,
  • granulat o różnych średnicach ziarna pozwala na łatwiejsze przygotowanie odpowiedniej wyściółki,
  • bardzo dobrze wchłania wilgoć,
  • jest o wiele lepszym izolatorem od zwykłej słomy (to cecha, na którą warto zwrócić szczególną uwagę w okresie jesienno-zimowym),
  • eliminuje nieprzyjemne zapachy,
  • jest ekologicznym rozwiązaniem.

Wodochłonność to jedna z najistotniejszych cech dobrej ściółki. Zbyt duża wilgotność powoduje szereg problemów m.in. wzrost stężenia siarkowodoru i amoniaku w budynku hodowlanym, większe ryzyko wystąpienia pasożytów i kokcydiozy, oblepianie brudem pazurów ptaków, powstawanie zabrudzeń skorup jaj i upierzenia. Co więcej, może prowadzić do rozwoju wad nóg i pęcherzy piersiowych, a tym samym obniżać wartość poubojową. Dotyczy to głównie indyków rzeźnych i kurcząt brojlerów.

Jeśli zdecydujesz się na używanie peletu musisz pamiętać o tym, aby przechowywać go w odpowiednich warunkach. W tym celu wybierz miejsce chłodne i zabezpieczone przed wilgocią (jeśli dostanie się do peletu może on stracić większość swoich właściwości). Pelet jest pakowany zazwyczaj w worki foliowe (po około 15-20 kg), co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

Ścielarka do słomy do kurnika  – sposób na sprawną wymianę ściółki

Nie tylko rodzaj ściółki, ale i jej regularna wymiana jest ważna dla zapewnienia dobrych warunków bytowych drobiu. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do groźnego wzrostu wilgotności w kurniku. Mokra ściółka jest idealnym miejscem do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jeszcze jakiś czas temu wymiana ściółki była bardzo czasochłonna. Jednak pojawienie się na rynku ścielarki sprawiło, że na wykonanie tego zadania potrzeba niewiele czasu. Dzięki temu możesz przeznaczyć go na inne czynności, co znacznie usprawnia pracę. Wyspecjalizowana ścielarka pozwala na szybkie rozścielenie słomy, peletu, innych materiałów używanych jako ściółka, a także preparatów do pielęgnacji podłoża (np. torfu, wapna hydratyzowanego, sieczki ze słomy, wiórów drewnianych).