Źródła światła w jadalni powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby równomiernie oświetlały całe pomieszczenie. Natomiast w celu dodatkowego doświetlenia jej poszczególnych części należy zastosować odpowiednie lampy. Jakie moduły oświetleniowe będą zatem najlepsze do jadalni?

Estetyczne i ergonomiczne oświetlenie stołu

Lampy umieszczane nad stołem powinny być zamontowane w taki sposób, aby nie wykraczały poza obszar blatu. Sprawi to bowiem, że strumień światła będzie skierowany bezpośrednio na blat, a nie na głowy użytkowników. Przy oświetlaniu stołu okrągłego najlepiej sprawdza się lampa wisząca pojedyncza. Specjaliści zalecają, aby w przypadku stołu o długości 1,5 m zastosować lampę o średnicy klosza 50 cm i umieścić ją na wysokości 90 cm od blatu. Natomiast jeżeli posiadamy stół rozkładany, to decydując się na lampy wiszące, powinniśmy wziąć pod uwagę wymiary blatu po złożeniu. W takim przypadku najbardziej odpowiednie będą moduły składające się z minimum 3 źródeł światła o średnicy klosza ok. 30 cm. Należy je zamontować na wysokości ok. 70 cm od powierzchni blatu. Środkowa lampa powinna centralnie oświetlać środek blatu, a dwie pozostałe doświetlać jego boki. Dzięki temu blat będzie dobrze oświetlony również po rozłożeniu. W tym przypadku warto zamontować też przełączniki dwustopniowe, dzięki którym można zapalać wszystkie lampy jednocześnie lub tylko wybrane elementy, w zależności od potrzeb. Zasadniczo do oświetlenia okrągłego stołu należy stosować klosze okrągłe, a do blatów kanciastych, lampy z kloszami kwadratowymi, gdyż zapewnia to spójny efekt wizualny.

Niektóre lampy wiszące posiadają możliwość regulacji wysokości i natężenia światła. Dzięki temu można uzyskać światło o pożądanej intensywności – im bardziej obniżymy lampę, tym mocniej strumień światła będzie skoncentrowany na danym obszarze blatu. Ponadto należy wybierać abażury matowe z niskim współczynnikiem odbicia światła. Natomiast przy kloszach przezroczystych lub odsłoniętych, należy zastosować matowane żarówki lub energooszczędne świetlówki kompaktowe, które emitują przyciemnione światło. Niewskazane jest z kolei kolorowe oświetlenie stołu, ponieważ niektóre barwy zmieniają wygląd potraw i obniżają apetyt.

Pozostałe źródła światła w jadalni

Lampy zamontowane nad stołem są niewystarczające do oświetlenia całej jadalni. Dlatego kolejnym źródłem światła, które dobrze sprawdza się w tego typu pomieszczeniach, jest plafon sufitowy. Ilość plafonów należy dopasować do wielkości jadalni, tak aby uzyskać równomiernie rozproszone światło. Plafon sufitowy sprawdza się zwłaszcza w niskich pomieszczeniach, ponieważ nie utrudnia poruszania się oraz optycznie powiększa daną przestrzeń.

Lampa stojąca to kolejny element, który znakomicie oświetla przestrzeń w jadalni. Dużą zaletą lamp stojących jest możliwość ich przenoszenia w dowolne miejsce jadalni w zależności od aktualnych potrzeb, gdyż wymagają one jedynie podłączenia do gniazdka elektrycznego. Zapewne warto wybrać lampę z regulacją wysokości oraz położenia klosza.

Planując oświetlenie w jadalni, należy zastanowić się, w którym miejscu będzie umieszczony stół i pozostałe meble. Dzięki temu można bowiem właściwie rozplanować montaż instalacji elektrycznej. Przy wyborze lamp i plafonów należy kierować się przede wszystkim tym, by po zamontowaniu równomiernie oświetlały one całe pomieszczenie. Oczywiście należy zastosować oddzielne źródło światła bezpośrednio nad stołem. Niewielkie okrągłe lub kwadratowe stoły znakomicie doświetli lampa wisząca pojedyncza, ale w przypadku większych blatów najlepiej użyć kilku źródeł światła.

Źródło: hurtelektryczny.pl – sklep elektryczny