Poszukując metody na łatwe, szybkie i proste wykończenie elewacji lub wnętrza, warto jest skorzystać z możliwości, jakie stwarza zastosowanie deski elewacyjnej Tabulo.

Co to jest deska elewacyjna Tabulo?

Elastyczna okładzina ścienna Tabulo stanowi wyjątkowo efektowną imitację deskowanego wykończenia ściany. Można ją stosować zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Elastyczna deska elewacyjna Tabulo idealnie sprawdzi się w korytarzach, kuchniach czy łazienkach. W przypadku ozdabiania nią ścian zewnętrznych można zdecydować się na położenie jej na całej powierzchni muru lub na umieszczenie jej na wybranych fragmentach.  Zastosowanie elastycznej okładziny ściennej Tabulo może być wykonane na wszystkich nośnych podłożach elewacyjnych zarówno tych żywicznych, jak i mineralnych systemach ociepleń.   

Zalety użycia deski elewacyjnej Tabulo

Podstawową zaletą użycia deski elewacyjnej Tabulo jest podwyższona trwałość na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto, elastyczna okładzina ścienna Tabulo nie zmienia swoich właściwości, nawet po wielu latach intensywnego promieniowania UV. Jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne i wykazuje niepalność.

Efekt dekoracyjny, który osiąga się przy wykorzystaniu tego typu deski jest bardzo ciekawy i wpisuje się w popularny trend EKO, stosowany w wielu domach czy mieszkaniach. Bogata kolorystyka desek Tabulo sprawia, iż można ją dopasować do ogólnej kolorystyki obiektu. Do wyboru są zarówno odcienie ciemne, jak i bardzo jasne. Dla osób, którym zależy na osiągnięciu efektu naturalnego kolorytu drewna, warto polecić produkt w wersji Winchester lub Złoty Dąb.

Deski Tabulo mają wyjątkowe zalety w postaci braku próchnienia, czego nie można powiedzieć o tradycyjnym materiale, jakim jest lite drewno, jak również posiadają gwarancję braku utraty powłoki zabezpieczającej. W efekcie prezentowana okładzina ścienna nie wymaga regularnego konserwowania deskowanego wykończenia ścian.

Wskazówki wykonawcze względem zastosowania deski elewacyjnej Tabulo

Podstawową wskazówką wykonawczą względem zastosowania deski elewacyjnej TABULO jest zaopatrzenie się w odpowiedni klej dyspersyjny do deski Tabulo – TERMOLEP-D. Na rynku dostępne są wersje białe, brązowe i grafitowe, które odpowiadają kolorystyce desek.  Ponadto, w zestawie znajduje się impregnat zabezpieczający oraz bejca akrylowa, w trzech dostępnych kolorach – białym, szarym i brązowym.

Deski Tabulo występują w formie zwiniętych rulonów o wymiarach 260 centymetrów x 16 centymetrów x 3 milimetry. Klej dyspersyjny należy wymieszać przed jego użyciem przy pomocy mieszarki wolnoobrotowej. Jest to związek, którego nie wolno rozcieńczać wodą ani innymi substancjami. Zestaw potrzebny do położenia deski elewacyjnej Tabulo trzeba przechowywać w suchym i chłodnym miejscu – w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Podłoże, na które będzie położona deska ma być czyste, suche, trwałe i spoiste.

Po nałożeniu cienkiej warstwy kleju należy przyłożyć dociętą i wyrównaną deskę i docisnąć ją dłonią, zaczynając od środka, aż do jej brzegów. Czynność tę powtarzamy przy pomocy twardego wałka do tapet. Nadmiar kleju musi wypłynąć wzdłuż krawędzi. Jeśli tak się nie stanie oznacza to, że należy ponownie docisnąć deskę. Miejsca po cięciu maluje się lakierobejcą. Po całkowitym montażu całość zabezpiecza się impregnatem. Warto pamiętać, iż nadmiar kleju usuwa się natychmiast, najlepiej przy użyciu zwilżonej szmatki lub gąbki.

Tabulo to elastyczna okładzina ścienna, którą posiada wszechstronne zastosowanie. Z powodzeniem sprawdzi się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Deska elewacyjna Tabulo prezentuje się oryginalnie i estetycznie a jej montaż jest prosty i nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy.

Źródło: https://kosbud.com.pl