Czujnik magnetyczny to jeden z wielu popularnych elementów znajdujących zastosowanie między innymi w automatyce przemysłowej. Jego różnorodne kształty, niewielkie wymiary, wysoka skuteczność działania, a także specjalistyczna obudowa chroniąca przed działaniem czynników zewnętrznych sprawia, że może być on stosowany w wielu branżach.

Zasada działania

Jak sama nazwa wskazuje, czujnik magnetyczny opiera swoje działanie na polu magnetycznym, które wytwarzają umieszczone w czujniku magnesy. Tłumacząc najprościej, czujniki tego typu składają się z dwóch elementów, które wspólnie oddziałują na siebie, tworząc pole magnetyczne. W momencie, gdy elementy te ulegają rozdzieleniu, czujnik zostaje uruchomiony i wysyła do systemu odpowiednio zaprogramowaną informację. Z tego też względu czujnik magnetyczny stanowi jeden z popularniejszych sposobów na zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych, jeśli chodzi o systemy alarmowe, montowane w budynkach.

Czujnik magnetyczny a czujnik indukcyjny

Czujnik magnetyczny posiada znaczną przewagę nad czujnikami indukcyjnymi, których nie można montować we wszystkich miejscach. Poza tym czujnik magnetyczny cechuje także większy zakres pomiarowy, który może zostać dowolnie modyfikowany w zależności od zamontowanych w czujniku magnesów. Dodatkowo urządzenie to umożliwia rozpoznawanie magnesów montowanych między różnorodnymi elementami, takimi jak plastik, drewno, stal nierdzewna czy ściany. Z kolei czujniki indukcyjne pomimo możliwości ich samodzielnego wykonania, prostoty działania, a także braku wrażliwości na powierzchnię ferromagnetyczne, cechują się jednak niewielką czułością, dlatego też coraz częściej wypierane są przez modele magnetyczne.

Gdzie stosowane są czujniki magnetyczne?

Wiele zalet, jakimi cechuje się czujnik magnetyczny, sprawia, że urządzenie to znajduje powszechne zastosowanie m.in. w automatyce przemysłowej. Najpopularniejszym zastosowaniem czujników magnetycznych zasadniczo jest:

  • detekcja obiektów znajdujących się w ruchu postępowym lub obrotowym,
  • wykrywanie różnorodnych obiektów znajdujących się wewnątrz innych elementów (np. rur PVC, pojemników, kanałów),
  • detekcja obiektów w agresywnych i niesprzyjających warunkach.

Na co zwrócić uwagę montując czujnik magnetyczny?

Montując czujnik magnetyczny, należy zwrócić uwagę czy powierzchnia, do której ma zostać on zamocowany, nie jest ferromagnetykiem. W takim przypadku zakres pomiarowy czujnika może zostać bowiem znacznie ograniczony. W takiej sytuacji zaleca się znaczne wysunięcie czujnika ponad powierzchnię ferromagnetyczną lub umieszczenie między nią a czujnikiem dodatkowej warstwy izolacyjnej. Warto mieć także świadomość, że jego montaż na powierzchni ferromagnetyczne uzależniony jest od tego, czy zostanie ona zamocowany po jej zewnętrznej, czy wewnętrznej stronie. W pierwszym przypadku pole magnetyczne czujnika zostanie znacznie wzmocnione, natomiast w drugim ulegnie ono osłabieniu.

W przypadku montażu czujnika magnetycznego na dowolnej powierzchni nieferromagnetycznej wysokość jego wysunięcia, sposób mocowania czy samo jego umiejscowienie nie ma natomiast żadnego wpływu na działanie całego modułu.

Podsumowując, czujnik magnetyczny to jeden z najbardziej uniwersalnych i łatwych w zastosowaniu elementów, które pozwalają z powodzeniem testować różnorodne przedmioty znajdujące się w trudnodostępnych miejscach. Dzięki swojej budowie mogą być one stosowane nawet w trudnych warunkach, dlatego też cieszą się tak dużą popularnością w automatyce przemysłowej.

Reklama

Reklama

Polecamy