Łatwo o tym zapomnieć w natłoku codziennych obowiązków, ale właściwe nawodnienie ma bardzo istotny wpływ na zdrowie. Odpowiada również za utrzymywanie prawidłowej masy ciała czy optymalną pracę mózgu. Z tego względu zawsze warto mieć pod ręką butelkę wielokrotnego użytku, którą można włożyć do torebki czy plecaka i zabrać ze sobą do szkoły lub pracy. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu wymaga bowiem regularnego dawkowania wody w ciągu całego dnia. Dlaczego zatem woda jest niezbędna do właściwego funkcjonowania człowieka i w jaki sposób zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia.

Jak woda wpływa na zdrowie?

Ludzkie ciało składa się z wody w 50–80%, co jest uzależnione od wieku, płci, wzrostu i wagi. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, iż woda jest niezwykle ważnym budulcem ludzkiego organizmu. Nic więc dziwnego, że uzupełnianie jej do optymalnego poziomu to klucz do zachowania dobrego zdrowia. Dzięki wodzie możliwe jest m.in. trawienie, rozpuszczanie i wchłanianie składników odżywczych, a także ich transport do komórek ciała. Woda wspiera również procesy termoregulacji i eliminowania toksyn z organizmu. Zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od warunków atmosferycznych, a ściślej mówiąc od klimatu, a także stylu życia danej osoby, ale możliwe jest wskazanie uśrednionych, dziennych norm jej spożycia.

Ile wody należy spożywać każdego dnia?

Zalecane dzienne spożycie wody dla kobiet wynosi ok. 2,1 litra, a dla mężczyzn 2,6 litra. Na pierwszy rzut oka jest to dosyć duża wartość, ale nie można zapominać, że woda dostarczana jest do organizmu także w postaci stałej. Żywność zazwyczaj zaspokaja blisko 20% dziennego zapotrzebowania na wodę. Pozostałe 80% musi pochodzić bezpośrednio z napojów. Oczywiście, najlepiej byłoby pić chłodną, niegazową wodę zamiast słodzonych napojów, gdyż w ten sposób organizm przyswaja dodatkowe cukry i niepotrzebne kalorie. Aby nadać wodzie smak, można dodawać do niej owoce lub zioła (np. miętę czy melisę). Będzie to zdrowy zamiennik kalorycznych napojów. Wodę z dodatkami, świeżo wyciśnięty sok czy smoothie owocowo-warzywne można mieć zawsze ze sobą dzięki butelkom wielokrotnego użytku.

Jakie są skutki odwodnienia?

Spożywanie 2 litrów wody dziennie nie dla wszystkich może okazać się takie łatwe. Zakup jednorazowych butelek z wodą to w skali roku dosyć duże obciążenie dla budżetu, a ponadto rozwiązanie bardzo nieekologiczne. Zdecydowanie korzystniejsza zarówno dla planety, jak i dla naszego portfela będzie butelka wielokrotnego użytku, którą można codziennie napełniać ulubionym napojem i przez cały czas mieć przy sobie. Niestety w przypadku niedostarczania wystarczającej ilości wody do organizmu, dochodzi do jego odwodnienia. Co ciekawe, wystarczy, że poziom nawodnienia spadnie zaledwie o 2%, a już pojawiają się pierwsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu. Inne zagrożenia wynikające z braku wody w organizmie to m.in. podwyższone ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych oraz zachorowania na raka dróg moczowych czy raka okrężnicy. Przy większym odwodnieniu pojawiają się bóle głowy, spada wydajność fizyczna, obniżają się funkcje poznawcze i psychiczne, a wszystkim wspomnianym objawom towarzyszy również gorsze samopoczucie. Aby nie dopuścić do odwodnienia warto przez cały czas mieć przy sobie butelkę jednorazową wypełnioną ulubionym napojem.

Jak wyrobić w sobie nawyk picia wody?

Pierwszym krokiem na drodze do zbudowania w sobie zdrowego nawyku regularnego picia wody jest odstawienie słodzonych i gazowanych napojów, których nadmierne spożycie może prowadzić do wzrostu wagi, częstych wahań poziomu energii, a nawet cukrzycy. Aby odczuć różnicę, wystarczy zamienić je na chłodną, niegazowaną wodę ze zdrowymi dodatkami. Jednakże plastikowe butelki lub kartony jednorazowe, ze względu na wąską szyjkę skutecznie uniemożliwiają, dodatnie do niej kostek lodu, ziół czy większych kawałków owoców. Zakup ergonomicznej, a przy tym bardzo designerskiej butelki wielorazowej zapewne ułatwi kształtowanie nawyku regularnego spożywania wody. Również przygotowywanie swoich ulubionych kompozycji smakowych (np. woda wzbogacona o plasterek cytryny, ćwiartkę pomarańczy czy gałązkę mięty) sprawi, że nawadnianie organizmu stanie się małą przyjemnością. Zapewne warto też sięgać po szklankę wody zaraz po przebudzeniu, przed każdym posiłkiem i przed snem. Ponadto dzięki umieszczeniu butelki z wodą w zasięgu wzroku (np. na szkolnej ławce czy na biurku w pracy) prawdopodobnie spożycie wody stanie się bardziej regularne.

Regularne picie wody jest podstawą do zachowania dobrej kondycji i pełnego zdrowia. Z tego względu należy pamiętać, aby każdego dnia dostarczać organizmowi ok. 2 litrów płynów. Butelkę z wodą warto mieć zawsze przy sobie, dlatego dobrym pomysłem jest zakup butelki wielokrotnego użytku. Neutralny smak wody warto urozmaicić, dodając do niej ulubione cytrusy czy miętę. Natomiast nawyk regularnego nawadniana organizmu można skutecznie wypracować, pijąc wodę tuż po przebudzeniu, przed snem czy przed posiłkami.

Reklama

Reklama

Polecamy