Nauka języka angielskiego kojarzy się zwykle ze żmudnym zapamiętywaniem słówek i reguł gramatycznych oraz męczącymi konwersacjami. Istnieje jednak niemała grupa osób, która robi postępy w znacznie szybszym tempie i rozpoczyna skuteczną komunikację w danym języku już po kilku miesiącach. Potocznie określane jest to jako talent do języków. Chociaż istnieją pewne cechy, które mogą ułatwiać przyswajanie angielskiego, w praktyce każdy kto posiada odpowiednią motywację i odznacza się wysokim zaangażowaniem, może nauczyć się tego języka.

Zaangażowanie i wytrwałość

Uczniowie, którzy są gotowi do poświęcania swojego wolnego czasu na naukę i regularne pojawianie się na lekcjach języka angielskiego, znajdują się na znacznie lepszej pozycji niż osoby, które nie potrafią zmobilizować się do regularnej pracy. Celem nauki języka jest przede wszystkim płynna komunikacja, przed którą zazwyczaj mamy największe opory. Ich pokonanie możliwe jest dopiero w momencie, gdy całkowicie zanurzymy się w danym języku. Skuteczna nauka języka angielskiego wymaga zatem dużej wytrwałości, gdyż oswojenie się z brzmieniem obcojęzycznych słów, poznanie prawidłowej wymowy czy zaznajomienie się z różnorodnymi zagadnieniami gramatycznymi jest trudne do opanowania i utrwalenia w krótkim czasie.

Gotowość do popełniania błędów

Nauka języka angielskiego to proces przypominający nabywanie dowolnej umiejętności. Zazwyczaj uczymy się bowiem metodą prób i błędów, więc gotowość do ich popełniania jest kluczowa w przypadku wykorzystywania języka w praktyce. Wielu uczniów nie może przełamać strachu przed byciem niezrozumianym przez lektora lub wyśmianym przez innych uczestników zajęć. Należy zatem podkreślić, że drobne pomyłki gramatyczne lub błędy w wymowie w żaden sposób nie wpłyną na to, jak postrzegają nas inni, gdyż podstawową zasadą komunikacji w danym języku jest wymiana informacji.

Otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów

Prawdziwą sztuką jest posiadanie umiejętności pozwalających na swobodne komunikowanie się w języku obcym. W tej kwestii nieco ułatwione zadanie mają ekstrawertycy, którzy z reguły są nieco bardziej otwarci na ludzi i łatwiej nawiązują nowe znajomości. Nie jest to oczywiście reguła, ale osoby, które wykorzystują każdą okazję do rozmowy w języku obcym, szybciej nabywają odpowiednie umiejętności oraz wymaganą podczas rozmowy pewność siebie.

Proaktywna postawa

Nauka języka angielskiego to proces, który zazwyczaj zajmuje kilka lat. Zadanie to jest nieco ułatwione w momencie, gdy mamy możliwość wyjazdu do anglojęzycznego kraju lub otoczenia się ludźmi, którzy porozumiewają się wyłącznie w języku angielskim. Niestety większość uczniów musi wykazać się proaktywną postawą i samodzielnie budować swoją wiedzę. Pomocne mogą okazać się kursy języka angielskiego, profesjonalne materiały dydaktyczne do samodzielnej nauki oraz czytanie książek w języku angielskim, oglądanie seriali z angielskimi napisami czy prowadzenie internetowych konwersacji z native speakerami.

Efektywna nauka języka angielskiego jest możliwa niezależnie od wieku, charakteru czy indywidualnych predyspozycji. Szybkie przyswajanie i skuteczne utrwalanie słownictwa czy zagadnień gramatycznych wymaga bowiem cech, takich jak wytrwałość czy otwartość, które może wykształcić w sobie każdy człowiek. Należy podkreślić, że mogą one okazać się niezwykle przydatne nie tylko w samej nauce, ale również w wielu innych dziedzinach życia.

Źródło: Archibald.pl – wakacyjne kursy językowe

Reklama

Reklama

Polecamy