To już czas

Jak to się stało, że twoje maleństwo tak szybko urosło? Dopiero co uczyło się chodzić, wymawiać pierwsze słowa. A dzisiaj staje się dumnym przedszkolakiem. To ważny krok w życiu dziecka. Prawdopodobnie właśnie teraz po raz pierwszy zacznie spędzać dłuższy czas poza domem, pozbawione rodzicielskiej opieki. Jednak nie ma co panikować, nikt nie powiedział, że rozpoczęcie okresu przedszkolnego będzie trudnym i stresującym doświadczeniem. Oczywiście na pewno pojawią się pewne trudności. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, nasz maluch z pewnością polubi nowe środowisko.

Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Po pierwsze nie ma co popadać w zbytni entuzjazm i wychwalać przedszkole pod niebiosa. Zwłaszcza, jeśli będziemy to czynić nieszczerze, dziecko wyczuje nasze kłamstewka i zacznie być w stosunku do nowego miejsca nieufne. Warto szczerze porozmawiać z maluchem jak będzie wyglądać jego dzień, opowiedzieć o własnych doświadczeniach, jeżeli jakieś pamiętamy i odpowiadać na wszystkie pytania, które dziecko będzie nam zadawać. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze byłoby zapewnić naszemu szkrabowi możliwość bycia w jednej grupie z jakimś kolegą lub koleżanką, na przykład z podwórka. Dzięki temu maluch nie będzie czuł się zupełnie obco w nowym środowisku. Dobrze byłoby, gdyby dziecko miało możliwość poznania przyszłej ‘cioci’, pod której opieką będzie zostawało w przedszkolu. Kiedy zobaczy, że rodzice dogadają się z tą miłą, uśmiechniętą panią, powinno mieć mniejsze opory przed zostawaniem z nią bez rodziców.

Ten dzień

Pierwszy dzień może być trudny. Dziecko prawdopodobnie będzie miało problem z rozstaniem się z nami. Jeśli jednak uda nam się przedstawić mu chodzenie do przedszkola jako fajną zabawę lub przygodę, powinno chętniej poznawać nowe miejsce. Warto celebrować ten pierwszy dzień. Pójść z dzieckiem na zakupy, żeby kupić worek i kapcie, które samo sobie wybierze. Córeczce zapleść rano włosy i założyć ulubioną spinkę lub opaskę. Synkowi pozwolić zabrać samochodzik, którym będzie mógł się bawić z nowymi kolegami. Warto też umówić się z dzieckiem, że odbierzemy je o konkretnej godzinie. Nie spóźnijmy się wówczas, żeby maluch wiedział, że zawsze po niego wrócimy, tak jak się umówiliśmy. Na koniec wykażmy zainteresowanie dniem naszej pociechy. Niech opowie co ją danego tego pierwszego dnia spotkało. Słuchajmy naprawdę. Dla dziecka to bardzo ważne.