Wyważarka do kół to sprzęt, który powinien znajdować się na wyposażeniu profesjonalnych warsztatów samochodowych. Urządzenie umożliwia równomierne rozłożenie masy felgi i opony wokół środka obrotu koła. Nieprawidłowo wyważone koła mogą wywoływać drgania kierownicy podczas szybkiej jazdy i przyczyniać się do szybszego zużywania się opon, przegubów, amortyzatorów i łożysk.

Urządzenia ręczne, półautomatyczne i automatyczne

Wśród wyważarek wyróżnia się urządzenia ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Pierwsze z wymienionych są uznawane za przestarzałe, dlatego nie sprawdzą się w profesjonalnym warsztacie. Korzystanie z nich jest mało komfortowe i czasochłonne. Alternatywą dla takich urządzeń są wyważarki do kół półautomatyczne, gdzie część parametrów jest sczytywana przez urządzenie, a cześć jest wprowadzana przez operatora. Tego rodzaju sprzęt wyposażony w laser lub sonar, samoistnie ustawia felgę w pozycji wymagającej korekty, co znacząco skraca czas potrzebny do wyważenia koła. Największą dokładnością charakteryzują się wyważarki automatyczne. Zastosowanie nowoczesnych czujników pozwala także znacząco skrócić czas potrzeby do wyważenia koła.

Istotne parametry techniczne wyważarek do kół

Wybierając wyważarkę do profesjonalnego warsztatu, należy dostosować ją do rodzaju serwisowanych pojazdów. W sprzedaży dostępne są urządzenia przeznaczone do obsługi samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz jednośladów. Istotne parametry, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie to obsługiwana średnica oraz masa koła. Im wyższy zakres tych parametrów, tym więcej rodzajów kół urządzenie będzie w stanie wyważyć. Profesjonalny sprzęt powinien mieć wbudowanych kilka programów umożliwiających wyważenie kół z felgami aluminiowymi lub stalowymi, program statyczny, dynamiczny oraz optymalizujący ustawienie opony względem obręczy. Korzystanie ze sprzętu ułatwia również system automatycznej diagnostyki i kalibracji.

Wygląd i łatwość obsługi

Profesjonalna wyważarka do kół powinna charakteryzować się estetycznym wyglądem. Tego rodzaju sprzęt zwykle jest widoczny dla klientów wymieniających ogumienie, dlatego warto by prezentował się efektownie. Nowoczesne urządzenia wyposażone są zwykle w kolorową obudowę, czarny panel sterujący oraz osłonę w tym samym kolorze. Istotne znaczenie ma także łatwość obsługi sprzętu. Coraz więcej wyważarek posiada duży kolorowy ekran LCD o przekątnej ekranu wynoszącej nawet 19 cali, na którym wyświetlane są wszystkie informacje dotyczące wykonywanych czynności. W zależności od modelu stosuje się ekrany dotykowe lub system dużych przycisków, obsługiwanych bez konieczności zdejmowania rękawic roboczych. Wybór jednego lub drugiego rozwiązania uzależniony jest od indywidualnych preferencji użytkowników i właścicieli warsztatów.

Zakup wyważarki do kół do profesjonalnego warsztatu to inwestycja na lata. Koszty zakupu wysokiej jakości sprzętu nie są małe, dlatego wybór modelu powinien być dobrze przemyślany. Korzystanie z nowoczesnego sprzętu wpływa na poprawę wydajności pracy i pozwala obsłużyć większą ilość klientów w krótszym czasie.

źródło: opomax.com.pl – wyposażenie warsztatu