Okrągły stół rozkładany pasuje do wielu pomieszczeń. Oprócz walorów estetycznych, ich niezaprzeczalną zaletą jest funkcjonalność.
Okrągły stół rozkładany sprawdzi się idealnie, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca na wyodrębnienie jadalni, lub zwyczajnie nie przepadamy za klasycznymi, prostokątnymi kształtami. W sytuacji, gdy odwiedzają nas niezapowiedziani goście stół okrągły rozkładany sprawdzi się idealnie. W jednej chwili zmieniając swój kształt i wielkość. Po zakończonym posiłku wystarczy złożyć stół do pierwotnego kształtu i cieszyć się na powrót przestrzenią i porządkiem.
Okrągły stół rozkładany, sprawdzi się również idealnie gdy pracujemy w domu. Gdy nasz dom jest naszym biurem, chcemy czuć się w nim komfortowo w każdych warunkach. Przy pracy zyskamy niewielkim kosztem i nakładem sił blat roboczy, natomiast w czasie wolnym, składając go odzyskujemy przytulny, domowy klimat.
Okrągły stół rozkładany – jak wybrać.
Każdy, kto kupował stół stanął przed trudnym wyborem, na jaki styl i kształt postawić. Czy zdecydować się na klasyczny stół rozkładany, czy postawić na nowoczesne stoły ze szklanymi blatami.
Niewątpliwie stoły i krzesła nie są już spychane na dalszy tor i traktowane pobieżnie jak kilka lat temu. Dzisiaj te nowoczesne meble nierzadko stają się główną ozdobą pomieszczenia, w którym się znajdują.
Przystępując do zakupu stołu warto wziąć pod uwagę to jak często odwiedzają nas goście, jak liczna jest nasza rodzina, czy często wyprawiamy przyjęcia i urządzamy w domowym zaciszu święta i najważniejsze – jak dużym pomieszczeniem dysponujemy.
Jeśli pomieszczenie, w którym ma stanąć stół z krzesłami jest niewielkie, najlepszym rozwiązaniem będzie rozkładany stół. Jeśli do tego cenimy sobie nowoczesny design i nie lubimy niepotrzebnie zmniejszać swojej życiowej przestrzeni, okrągły stół rozkładany będzie strzałem w dziesiątkę.
Stoły okrągłe wpasowują się idealnie w pomieszczenia urządzone w stylu retro. Otoczone odpowiednimi meblami, na przykład w stylu prowansalskim, stworzą piękną spójną całość, przywodzącą na myśl pachnące lawendą, sielskie francuskie wnętrza.
Gdy nasze wnętrza są bardziej stonowane i klasyczne, warto kupić rozkładany stół z ciemnego drewna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Od prostych, pozbawionych ozdób okrągłych stołów po stylizowane i rzeźbione modele.
Najczęściej do budowy stołu wykorzystuje się drewno dębowe i bukowe, które prezentuje się niezwykle pięknie w każdym wnętrzu i dodaje szlachetności nawet najskromniej urządzonym pomieszczeniom.
Czy okrągły stół ma wady?
Mimo, że okrągłe stoły rozkładane są idealne w swojej prostocie, mają jedną wadę, która jednak dla pewnej grupy osób może okazać się zaletą lub nieistotnym szczegółem.
Bardzo często, przyzwyczajeni do stołów z czasów prl-u podświadomie szukamy stołu z szufladą, w której moglibyśmy przechowywać sztućce, serwetki i różnego rodzaju przybory kuchenne. Nowoczesne stoły w niektórych wariantach posiadają szufladę, ale biorąc pod uwagę, że większość klientów odchodzi już od tego rozwiązania, na rzecz zaoszczędzenia miejsca, które można uzyskać właśnie dzięki rozkładanym blatom, należy uświadomić sobie, że stoły kuchenne rozkładane są jej pozbawione. Zwyczajnie nie da się umieścić szuflady w rozkładanym blacie.
Zalety okrągłego stołu
Okrągły stół sprawdzi się idealnie na tarasach, przyjęciach a także w lokalach gastronomicznych i barach. Czemu? Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że stół okrągły może pomieścić nieparzystą liczbę gości. Przy klasycznym stole trzy krzesła wyglądałyby dziwnie. Dodatkowo nikt z gości nie musi się martwić, że zajmie miejsce na rogu.
Jak widać zalet okrągłego, rozkładanego stołu jest o wiele więcej niż wad. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważnym meblem w naszym życiu jest stół. Przy nim spędzamy jedne z przyjemniejszych chwil naszego życia. Odpoczywamy, spożywamy posiłki, pijemy poranną kawę, planujemy swoją przyszłość, zapisujemy różnego rodzaju postanowienia. Dlatego wybór odpowiedniego stołu powinien być dokładnie przemyślany.