Mycie okien bywa frustrujące. Smugi, które rujnują cały wysiłek, sprawiają, że jest to zdecydowanie jeden z najmniej przyjemnych obowiązków domowych. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć zamierzone efekty!

Odpowiednia pora na mycie okien

Zgodnie ze świecką tradycją za mycie okien zwykle zabieramy się dwa razy w roku: przed wigilią Bożego Narodzenia i Wielkanocą. Oprócz tego oczywiście myjemy je wtedy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Jednak często jest to czynność, którą odwlekamy w czasie. Zwykle główną przyczyną tego są po prostu smugi. Dlatego nigdy nie warto myć okien w piękny dzień pełen słońca. Dlaczego? Ponieważ przeszywające szybę promienie dają złudne wrażenie, że szyby są już czyste. Tymczasem, gdy słońce zajdzie, naszym oczom ukazują się smugi, które zdążyły już przyschnąć do nagrzanego okna. Złym pomysłem jest również mycie ich w mroźny, zimowy dzień. Temperatura poniżej zera sprzyja zamarzaniu detergentów. Te z kolei przyklejają się do szyby w mgnieniu oka, czego efektem są znowu te nieszczęsne smugi.

Jaka pora na mycie okien jest odpowiednia? Profesjonaliści zalecają, by wybrać wczesny poranek lub późne popołudnie.

Ręcznik papierowy – wróg numer jeden

Oprócz smug, mycie okien ma jeszcze jednego, wielkiego przeciwnika – ręcznik papierowy. Nic tak nie denerwuje, jak maleńkie zabrudzenia osadzone na starannie wymytej szybie. Dlatego do czyszczenia okna najlepiej wykorzystać profesjonalny sprzęt do mycia okien.

Domowe sposoby na mycie okien

Nawet najlepsze środki chemiczne mogą okazać się bezsilne w walce z uporczliwymi smugami. Z pomocą przyjdą sprawdzone, domowe metody, które były wykorzystywane przez nasze babcie. Aby znacznie ułatwić sobie pracę, warto przygotować także akcesoria do mycia okien. Jeśli czekają już w gotowości, wystarczy otworzyć szafkę i sięgnąć po… ocet! Ten przezroczysty płyn o charakterystycznym zapachu to pogromca okiennych smug i zanieczyszczeń. Nie pozostawia zacieków, usuwa tłuste plamy i nadaje szybom piękny połysk. Przepis na płyn jest prosty: należy zmieszać go w proporcji 1:1 z ciepłą wodą i przelać do butelki z dyfuzorem do spryskiwania, który ułatwi jego aplikację na powierzchnię szyby. Ocet jest nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny dla alergików, czego niestety nie można powiedzieć o wszystkich detergentach.

Metoda wykorzystywana podczas mycia wieżowców

Ilość umytych okien w kilkunastopiętrowym wieżowcu robi wrażenie, prawda? I zazwyczaj nie znajdziemy tam nawet jednej smugi! Profesjonaliści zdradzili nam swój tajny trik – myją okna wodą z płynem i natychmiast wycierają je za pomocą gumowej myjki. Ruchy muszą być płynne, od lewej do prawej i nie powinny „podchodzić” do końca okna. Ostatni pasek, który zostanie z prawej strony, należy wytrzeć ruchem od góry do dołu. Oczywiście za każdym razem strzepujemy gąbkę z nadmiaru wody!

Reklama

Reklama

Polecamy