Dla wielu osób przeprowadzenie się do nowego miejsca zamieszkania jest sporym wyzwaniem. Wiąże się to bowiem ze zmianą otoczenia, czasem również kultury i środowiska. Najbardziej jednak przeprowadzki przeżywają dzieci, ponieważ często są bardzo przywiązane do swojego rodzinnego miasta czy też wsi. Ogromną zmianą może być dla nich nie tylko zmiana miasta na inne, ale zmiana kraju. Przeprowadzka do innego państwa nigdy nie jest łatwa i to dla osoby w każdym wieku. Czasem wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami. Trzeba zostawić konkretną pracę, przyjaciół, czasem również i rodzinę. Dorosłym zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu przychodzi zazwyczaj łatwiej, jednak dzieci bardzo przeżywają tego typu sytuacje.

Jak można pomóc dziecku w nowym kraju?

Oczywiście każdy rodzic pragnie zadbać o to, by jego dziecko czuło się naprawdę dobrze w konkretnym miejscu zamieszkania. Jednak nie zawsze jest to łatwe. W gruncie rzeczy rodzice mają także ograniczone pole działania. Chodzą do pracy, dziecko natomiast musi iść do szkoły. O tym co się w niej dzieje, bardzo często nie chce swoim rodzicom mówić. Wstydzi się, jest zakłopotane sytuacją. Dlatego trzeba działać nie tylko samą rozmową z dzieckiem, która w gruncie rzeczy też jest bardzo ważna. Trzeba przede wszystkim pomóc dziecku w praktyczny sposób.

Takim sposobem może być chociażby zapisanie go do przedszkola międzynarodowego. Zazwyczaj gdy przeprowadzamy się do innego kraju, nasze dziecko nie zna języka obowiązującego w danym państwie. Dlatego tym bardziej czuje się zagubione, ponieważ nie jest nawet w stanie porozmawiać ze swoimi rówieśnikami. Czasem ciężko jest mu dogadać się również z nauczycielami. To natomiast sprawia, że dziecko czuje się odtrącone, nie jest pewne siebie i zamyka się powoli w sobie. W przedszkolu międzynarodowym może natomiast bardzo szybko się odnaleźć. Jest to bowiem w gruncie rzeczy placówka, której cały program jest nakierowany właśnie na takie dzieci.

W jaki sposób funkcjonują przedszkola międzynarodowe?

Przedszkola międzynarodowe to placówki, które są idealnym miejscem dla dzieci obcojęzycznych. Zazwyczaj głównym językiem w takim miejscu, jest oczywiście język angielski. Zdarza się jednak również, że są inne języki jak francuski, niemiecki itp. Im więcej języków, tym w gruncie rzeczy bardziej rozwijające przedszkole. Dzieci bowiem nie tylko mogą porozumiewać się w języku, który znają, ale mogą uczyć się także kilku innych. Oczywiście podstawą jest to, by nauczyć takie dzieci języka polskiego. Wówczas w dalszej edukacji i w kontakcie z pozostałymi rówieśnikami, będą mogli sobie dobrze poradzić.

W takim przedszkolu realizowany jest program na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Oczywiście główny nacisk kładzie się na naukę języków, ale inne kwestie nie są przy tym absolutnie pomijane. Dlatego też dziecko kształci się w wielu dziedzinach i nabiera wiedzy, która może mu się przydać w dalszym życiu. Bardzo ważne jest także to, że dzieci w takich przedszkolach mogą nawiązywać kontakty z rówieśnikami. W zwykłym przedszkolu ciężko jest dziecku spotkać rówieśnika, który mówi w jego języku. Tymczasem w przedszkolu międzynarodowym, nie jest to żaden kłopot. Im szybciej dziecko znajdzie nowych przyjaciół, tym szybciej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu.

źródło: thamesbritishschool.pl – international kindergarten Warsaw

Reklama

Reklama

Polecamy