Dobrze zaprojektowane biuro, ogólnie przestrzeń robocza to nie tylko lepszy klimat wykonywania obowiązków zawodowych, ale szansa na realne podniesienie prestiżu biznesu. Na czym warto skupić uwagę przy aranżacji?

Minimalistyczne praktyki projektowania biura

Minimalizm to jedna z uniwersalnych i sprawdzonych zasad w projektowaniu wnętrz, ponieważ wystrój nie powinien zabierać uwagi pracowników, tylko podnosić koncentrację. Koło kolorów to bardzo ciekawe narzędzie każdego projektanta. Oznacza energetyczną lub relaksującą kolorystykę i wyklucza pomyłki w połączeniach farb, elementów wyposażenia. Niebieskie tło wzbudza zaufanie, zielone uspokaja, żółte dodaje pozytywnych wibracji w pomieszczeniu. A to tylko niektóre z przykładów, które realnie działają. Fiolet, czerń w biurze wpływa na prestiż. Wiele banków stosuje podobne możliwości.

Zaciemnienie biura to większa ulga i odpowiedni poziom koncentracji

Praktyczne osłony okienne, rolety zaciemniające to podstawa w każdym biurze, szczególnie w czasie wykonywania obowiązków zawodowych na komputerze. Szybkie zaciemnienie pokoju przydaje się w gorące dni, daje większą prywatność i skupienie na najważniejszych sprawach działalności. Roleta zaciemniająca nie tylko ogranicza promienie słoneczne, ale też wyklucza możliwość obserwacji otoczenia poza biurem. Takie osłony doskonale współpracują ze sztucznym oświetleniem, często spotykanym w nieruchomościach komercyjnych.

Prywatność i kontakt w grupie, można to połączyć

Częściowy open space z wydzieloną strefą prywatną dla każdego pracownika. Współpraca, ale też prywatność to pojęcia, które powinny przeplatać się w aranżacji biura ze względu na zwiększenie efektywności. Wystarczy prosta zasłona, dodatkowa ścianka, kilka eleganckich parawanów, żeby zamienić open space w bardziej elastyczną strefę roboczą, w której odnajdą się nawet introwertycy poszukujący od czasu do czasu większego spokoju. Kierownicy, specjaliści powinni pracować w ergonomicznych, bardziej oddzielnych od reszty grupy warunkach, bez negatywnego wpływu na przekazywanie kluczowych komunikatów.

Trochę zieleni nikomu nie zaszkodzi

Dobry pomysł to odświeżenie biura roślinami prostymi w codziennej pielęgnacji. Oczywiście nie warto z roślinami przesadzać, tylko wprowadzić delikatny akcent dla relaksu. Spojrzenie na zieleń po odejściu od komputera pozwala szybko zregenerować oczy, więc to praktyczne, prozdrowotne założenie.

Relaks i praca w jednym

Nowoczesne biura wydzielają strefy robocze i strefy przeznaczone do całkowitego relaksu pracowników z konsolami, hamakami, barem, serwisem kawowym i maszynami do szybkiego pobierania jedzenia. To dobra praktyka, jeżeli firma nie limituje do końca godzin pracy, albo pozwala na dużą elastyczność w kształtowaniu grafiku. W biurze przydadzą się prysznice, środki ochrony, pokój prywatności, czy salka, miejsce do rozmowy z klientami na zasadach dyskrecji.

Słowo na zakończenie

Rolety zaciemniające, optymalna kolorystyka pobudzająca energetycznie, trochę roślinności i dobry pomysł na sferę roboczą i relaksu to najważniejsze założenia aranżacyjne w biurze.

inspiracja: sklep.mardom.pl – rolety wewnętrzne na okna

Reklama

Reklama

Polecamy