Pływanie to niezwykle popularny rodzaj aktywności fizycznej. Rozwija ono mięśnie całego ciała, ale również redukuje ich napięcie oraz korzystnie wpływa na kręgosłup. Ruch w wodzie stanowi uzupełnienie rehabilitacji po wielu urazach zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Najważniejszym czynnikiem, który powoduje, że nauka pływania polecana jest najmłodszym dzieciom, jest jednak możliwość zapobiegania wadom postawy oraz korygowanie ich na wczesnym etapie.

Pływanie – doskonała aktywność od najmłodszych lat

Jeszcze do niedawna widok maleńkich, nawet kilkumiesięcznych dzieci na basenie szokował. Obecnie rodzice coraz chętniej zapisują swoje pociechy na zajęcia na pływalni. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, iż wczesne rozpoczęcie przygody z pływaniem pozwala w dużej mierze zapobiegać wadom postawy, które mogą pojawiać się wraz z osiąganiem przez dziecko kolejnych kroków rozwojowych. Regularny ruch od małego znacznie zmniejsza również ryzyko otyłości, która w dużym stopniu obciąża kręgosłup, powodując szereg dolegliwości bólowych, a nawet poważnych schorzeń.

Basen dla dzieci – najlepszy wybór przy problemach z kręgosłupem

Mnóstwo korzyści, które niesie ze sobą regularne pływanie od najmłodszych lat, zdecydowanie przemawia za tym, by zachęcać pociechy do tego rodzaju aktywności. Jednak sport ten równie dobrze sprawdzi się w momencie, gdy dziecko już zmaga się z bólami kręgosłupa i wadami postawy. Jeśli problemy wynikają z urazu, aby nie pogorszyć dolegliwości, warto zasięgnąć opinii fizjoterapeuty. Pomoże on obrać właściwą ścieżkę rehabilitacji oraz zaleci styl pływacki i dodatkowe ruchy do wykonania w wodzie, które przyczynią się do złagodzenia, a w dłuższej perspektywie zniwelowania dolegliwości.

Niwelowanie wad postawy wynikających z nadwagi i braku ruchu

Basen dla dzieci to najlepszy wybór przy problemach z kręgosłupem wynikających z nadwagi oraz siedzącego trybu życia. Regularne zajęcia na pływalni poprawiają pracę układu oddechowego oraz przyspieszają przemianę materię, powodując spadek kilogramów. Odpowiednio dobrane ćwiczenia w wodzie wzmacniają mięśnie oraz redukują ból. W dłuższej perspektywie pomagają również w przyjęciu wyprostowanej postawy ciała. Kształtowanie i wzmocnienie mięśni brzucha oraz pleców pomaga zniwelować nawyk garbienia się, a także rozprawić się ze skoliozą czy często występującym płaskostopiem. Pływanie i gimnastyka w wodzie polecane są również ze względu na mniejsze zużycie energii oraz obciążenie organizmu.

Aby praca na basenie była efektywna, warto zapisać dziecko chociaż na kilka lekcji pływania. Pod okiem instruktora możliwa jest nauka różnych stylów pływackich oraz wybór najbardziej odpowiedniego pod kątem danej dolegliwości.

Pływanie i inne zajęcia na basenie to doskonała opcja zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Odpowiednio dobrane i regularne zajęcia pozwalają zniwelować wiele dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa oraz skorygować wady postawy. Przed zapisaniem dziecka na basen, warto jednak zadbać o jego bezpieczeństwo i dowiedzieć się u fizjoterapeuty bądź trenera pływania, jaka forma ruchu w wodzie będzie dla niego najlepsza.