Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, w pewnym momencie swojego życia staje przed dylematem zakupu mieszkania. Część z nich nie dysponuje odpowiednią ilością środków pieniężnych, dlatego rozważa również wzięcie kredytu lub dalszy wynajmem lokum.
Wiele osób decyzję o zakupie mieszkania uzależnia przede wszystkim od jego lokalizacji. Inni próbują dopasować metraż i rozkład pomieszczeń do swojej wymarzonej wizji. Jednak podstawowy dylemat dotyczy tego, czy mieszkanie zakupić od dewelopera, czy na rynku wtórnym. Poniżej przedstawimy, dlaczego nowe mieszkania to bezpieczniejsza i bardziej przyszłościowa inwestycja budowlana.
Wady mieszkań z rynku wtórnego
Używane mieszkania mają jedną podstawową wadę. Przyszły właściciel zmuszony jest do zaakceptowania obecnego wystroju i ogólnego wyglądu lokalu. Nawet jeśli mieszkanie znajduje się we względnie dobrym stanie, zawsze pojawią się rzeczy, które chciałoby się zmienić i dopasować do swoich potrzeb. Niestety wymaga to poniesienia dodatkowych kosztów.
Często okazuje się, że pieniądze zaoszczędzone na kupnie mieszkania z rynku wtórnego, muszą zostać spożytkowane na remont lub odświeżenie wnętrza. Wysokość kosztów zależy oczywiście od tego, jak gruntowna ma być renowacja. W przypadku starszych mieszkań niejednokrotnie konieczne będą zmiany w instalacji elektrycznej czy wodnej.
Rzadko zdarza się, aby mieszkania z rynku wtórnego miały mniej niż kilkanaście lat. Przekłada się to zwykle na wyższe koszty ich utrzymania. Słabo ocieplone ściany czy kiepskie ogrzewanie to problemy, z którymi często borykają się osoby po zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Wpływa to także na wysokość czynszu, a konkretnie na wartość funduszu remontowego. Im więcej elementów wymaga renowacji czy naprawy, tym wyższe będą wspomniane składki.
Dużym minusem może okazać się również brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych. Na osiedlach budowanych kilkanaście lat temu, czyli w czasach gdy samochody nie były tak powszechne jak dziś, zwykle brakuje parkingów.
W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórym niejednokrotnie mogą pojawić się również nieprzyjemności ze strony sąsiadów, którzy dobrze się znają i od lat zamieszkują poszczególne lokale.
Czym wyróżniają się nowe mieszkania od dewelopera?
Panuje przekonanie, że mieszkania dostępne na rynku pierwotnym są droższe niż te z rynku wtórnego. Jednak nie znajduje ono potwierdzenia w rzeczywistości. W ostatnich latach mieszkania osiągają zawrotne ceny, nawet w mniejszych miejscowościach, a różnice między kosztem nabycia nowego i używanego mieszkania uległy zatarciu. Ich wartość w głównej mierze zależy od lokalizacji czy powierzchni lokalu.
Ponadto mieszkania od dewelopera są zwolnione z podatku od czynności cywilno-prawnych. Aktualnie opłata ta stanowi 2% wartości kupowanej nieruchomości. Warto też pamiętać, że zgodnie z ustawą deweloperską nabywca ma prawo do uzyskania pięcioletniego okresu gwarancyjnego na zakupioną nieruchomość.
Kupując nowe mieszkanie, można urządzić je całkowicie po swojemu. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy w ten sposób niejako pieczętują swoje wejście w dorosłość. W takiej sytuacji cały wystrój można dopasować ściśle do swoich potrzeb i nie trzeba się martwić remontami już na samym początku, jak to ma miejsce w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Dodatkowo nowe osiedla wyposażone są w duże, podziemne parkingi. Ponadto klatki schodowe, windy, czy deptaki przed blokiem są zadbane, bardzo estetyczne, a wręcz luksusowe.
Czy warto?
Mieszkania od dewelopera zapewne nie są pozbawione wad, ale ilość zalet z pewnością przemawia za tym, aby rozważyć tego rodzaju inwestycję. Nowe, świeże, atrakcyjnie wykończone mieszkanie z pewnością oczaruje każdego.
Inspirowane: osiedle classic Victoria Dom
Forbidden