Na współczesnym rynku znajdziemy co najmniej kilkunastu dostawców kompresorów przemysłowych wraz z pełnym wyposażeniem. Każdy z nich posiada swoje autorskie projekty i innowacyjne rozwiązania. Pamiętajmy, że wybieramy urządzenia, które docelowo powinny nam służyć przez co najmniej kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Jednym ze specyficznych rozwiązań w tym zakresie jest kontenerowa stacja sprężarek, czyli zamknięte pomieszczenie, w którym znajduje się kompleksowa instalacja do wytwarzania oraz dystrybucji sprężonego powietrza. Poza kontenerem znajdują się tylko rury przesyłające czynnik roboczy oraz oczywiście punkty odbioru.

Kontenerowa stacja sprężarek – dla kogo?

Jest to oferta skierowana głównie do zakładów przemysłowych, posiadających ograniczoną przestrzeń, na której mogłyby się znaleźć elementy instalacji. W wielu halach produkcyjnych wygospodarowanie choćby kilkudziesięciu m2 wolnej powierzchni jest sporym wyzwaniem. Większość zakładów na samym początku nie zdawało sobie sprawy, jak bardzo produkcja może rozwinąć się w przyszłości. Kolejne linie produkcyjne, pola odkładcze czy drogi transportowe skutecznie pozbawiły inżynierów wolnej przestrzeni. Z pomocą przychodzi wtedy kontenerowa stacja sprężarek, która posiada także inne atuty względem konwencjonalnego rozwiązania:

  • izoluje instalację od pozostałej części hali,
  • zapobiega nadmiernemu poziomowi hałasu w hali produkcyjnej,
  • ogranicza ryzyko przedostawania się zanieczyszczeń do innych części zakładu czy produktów gotowych,
  • odrębny kontener rozwiązuje problem emisji ciepła przez układ sprężarkowy.

Pomieszczenia, w których pracuje kompresor przemysłowy muszą być w skuteczny sposób wentylowane. W przypadku oddzielnego pomieszczenia, jakim jest kontener, jest to znacznie prostsze i wymaga mniejszych nakładów finansowych.

Powyższe zalety są szczególnie rekomendowane dla firm o specyficznym profilu działalności. Niektóre branże wymagają szczególnie rygorystycznych norm czystości wyrobów gotowych, np. spożywcza czy farmaceutyczna. Producenci tego rodzaju specyfików są zmuszeni do utrzymywania najwyższego poziomu czystości, w czym na pewno pomoże wydzielenie oddzielnego kontenera, w którym znajduje się instalacja sprężarkowa generująca spore ilości zanieczyszczeń.

Wyizolowanie instalacji wytwarzającej sprężone powietrze jest również korzystne z punktu widzenia pracowników produkcyjnych działających przy liniach czy w obrębie magazynów. Warunki pracy są lepsze w przypadku kontenerowej stacji ze względu na niższy poziom hałasu, ciepła oraz wspomnianych wcześniej zanieczyszczeń.

Czy sprężarkownia w kontenerze jest mniej funkcjonalna?

Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna: oczywiście, że nie. W kontenerze możliwe jest zainstalowanie dowolnych urządzeń oraz elementów wyposażenia, jak w przypadku konwencjonalnego rozwiązania. W skład kontenerowej stacji sprężarek mogą wchodzić:

  • sprężarki śrubowe i tłokowe;
  • sprężarki olejowe i bezolejowe;
  • osuszacze ziębnicze i adsorpcyjne;
  • filtry wstępne, filtry dokładne, filtry z węglem aktywnym itp.;
  • separatory cyklonowe;
  • spusty oraz zbiorniki kondensatu;
  • zbiorniki magazynujące sprężone powietrze;
  • układy chłodzenia sprężonego powietrza.

Powyższe elementy gwarantują uzyskanie wysokiej jakości sprężonego powietrza spełniającego wszystkie wymagania.

Rozwiązanie dla mobilnych przedsiębiorstw

Szczególnym argumentem przemawiającym za kontenerową stacją sprężarek jest możliwość relatywnie prostego oraz szybkiego przetransportowania kompletnej instalacji w dowolne miejsce. Rozwój transportu kontenerowego, przede wszystkim drogowego, sprawia, że bez większego problemu możemy przewieźć naszą stację do wytwarzania sprężonego powietrza do innego miasta, a nawet kraju. Jest to funkcjonalność szczególnie doceniania przez przedsiębiorstwa zmieniające miejsce swojej działalności, np. budowlane. Tego rodzaju mobilność powinna stanowić o przewadze konkurencyjnej nad innymi podmiotami.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza

Reklama

Reklama

Polecamy