Kiedy rozszerzamy dietę dziecku?

Zalecenie WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia mówi o wyłącznym karmieniu mlekiem matki do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Czy to jest poprawne stanowisko? I tak i nie. Faktycznie, karmienie piersią ma niezaprzeczalnie najlepsze właściwości i jest całkowicie dopasowane do niemowlaka. Co jednak z mamami, które nie mogą karmić albo nie chcą karmić piersią? Co prawda jest tylko niewielki procent kobiet, które urodziły dziecko i nie mają możliwości podawać dziecku piersi. Są to głównie wypadki, gdy mama musi zacząć się leczyć albo jeśli czeka ją operacja, a leki które ma przyjmować dostają się do krwi, a stamtąd do mleka. Spora grupa kobiet decyduje się na niekarmienie dziecka piersią wcale i nikt nie ma prawa jej oceniać.

Wielu pediatrów i położnych również nie do końca się zgadza z zaleceniami WHO, przede wszystkim dlatego, że każde niemowlę jest inne, a w związku z tym czas na rozszerzenie diety może być różny u każdego dziecka. U jednego dziecka może to być w granicach 4 miesiąca, a inne dziecko mając 7 miesięcy nie będzie jeszcze gotowe, żeby dostać stałe pokarmy. Nie można określić sztywnych ram czasowych na podawanie dziecku nowych pokarmów.

Metoda BLW , czyli Baby-Led Weaning

Innymi słowy “Bobas lubi wybór”

Jest to samodzielne spożywanie pokarmów przez dziecko. Niewątpliwym atutem tej metody jest fakt, że dziecko zjada tyle ile chce i to co chce. Początki rozszerzenia diety tym sposobem z reguły kończą się bałaganem na podłodze i raptem polizanym przez dziecko posiłkiem, ale metoda ta jest polecana dla każdego niemowlaka, gdyż z czasem więcej pokarmów jest zjadanych i nie dzieje się to pod naciskiem rodzica. Logopedzi również zgodnie twierdzą, że rozszerzanie diety metodą BLW ma pozytywny rozwój mowy u dziecka, gdyż dziecko przeżuwając, a uprzednio gryząc pokarm, uaktywniają wszystkie mięśnie żuchwy.

Co podajemy dziecku na początku rozszerzania diety?

Do wyboru mamy wiele warzyw, ale najlepiej postawić na ziemniaka, dynię, marchewkę lub brokuła. Z czasem możemy miksować warzywa, a następnie robić wywary mięsne z dodatkiem tych warzyw. Uważajmy na owoce i warzywa mogące wywołać alergie i nietolerancje pokarmowe.

Reklama

Reklama

Polecamy