Kursy dla operatorów koparek zyskują na popularności. Zawód ten jest niezwykle przyszłościowy, gdyż co roku zwiększa się ilość budynków, dróg itp. Podczas każdej budowy tego typu potrzebny jest operator koparki. Co więcej, jest to osoba niemalże niezbędna. Z tego powodu wzrasta także ilość szkoleń z zakresu budownictwa. Kursy na koparko-ładowarki odbywają się w całym kraju. Jak większość szkoleń budowlanych są one podzielone na część teoretyczną – zazwyczaj 116 godzin oraz praktyczną – przeważnie 60 godzin. Każdy z ośrodków przeprowadzających takie szkolenia nadzorowany jest przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Z tego powodu muszą one przeprowadzić szkolenie trwające odpowiednią ilość czasu.

Kursanci bywają niekiedy niecierpliwi, gdyż niektórzy z nich mają już spore doświadczenie i brakuje im tzw. „papierka”. Niemniej jednak każdy, bez względu na staż pracy, jest zobowiązany do uczestnictwa w całym kursie. Ukończenie jego daje osobie możliwość do legalnego wykonywania zawodu oraz buduje jego wiarygodność w oczach pracodawcy. Tu warto pamiętać, że profesjonalne firmy budowlane wymagają od przyszłych operatorów koparko-ładowarek okazania odpowiedniego certyfikatu, zdobytego podczas jednego z kursów na koparko-ładowarki.

Kurs na koparko-ładowarka – jakie są jego zalety?

Koparka to pojazd budowlany wykorzystywany podczas przeróżnych robót ziemnych. Jej zastosowania są dość rozległe, co oznacza, że posiadanie uprawnień do kierowania nią jest pożądaną umiejętnością na rynku pracy. Maszyna wykonuje prace, takie jak: przenoszenie gruntu z miejsca na miejsce, wyrównywania itp. Niektórym osobom, które nie miały wcześniej styczności z tym urządzeniem niekiedy wydaje się, że jego obsługa jest banalnie prosta. Jednak spektrum jego możliwości jest znacznie większe. Dzięki wiedzy zdobytej na kursie można zyskać wiedzę na temat wszelkiego rodzaju prac ziemnych, a następnie wykorzystać ją w pracy zawodowej. Podczas kursu na koparko-ładowarkę przyszłemu operatorowi jest uświadamiane również, że to w jego dłoniach nierzadko będzie spoczywać odpowiedzialność za cały zespół. Zdobędzie on konkretną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pracy na budowie, która pozwoli mu na efektywniejszą i bezpieczniejszą pracę.

Kto może przystąpić do kursu?

Podstawowym wymaganie, jakie musi spełnić przyszły operator, jest odpowiedni wiek, czyli ukończone 18 lat oraz posiadanie ważnego orzeczenia lekarskiego.

Teoria, praktyka i egzamin

Jak już wspomnieliśmy, kurs na koparko-ładowarkę dzieli się na część praktyczną i teoretyczną. Zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra dydaktyczna. Szkolenia zazwyczaj odbywają się w salach wykładowych. Znajdują się tam odpowiednie rekwizyty, takie jak: filmy dydaktyczne, prezentacje oraz plansze instruktażowe, które pokazują elementy budowy koparki. Podczas zajęć praktycznych nad kursantami czuwa instruktor. Zazwyczaj jest to osoba z wieloletnim doświadczeniem. Większość ośrodków szkoleniowych posiada odpowiedni plac, gdzie kursanci mogą nauczyć się obsługi koparki. Kurs na koparko-ładowarkę to idealne miejsce dla osób, które wcześniej nie miały styczności z tego typu urządzeniem.

Jak wiadomo, praktyka i staż to dopiero prawdziwa szkoła zawodu, lecz przebycie odpowiedniego szkolenia jest niezbędne. Wspomniane szkolenie, jak przy każdym z kursów tego typu, kończy się egzaminem – składa się z części praktycznej i teoretycznej. Podczas tego pierwszego etapu kursant odpowiada na pytania związane z obsługą pojazdu, a następnie wykonuje szereg manewrów na oczach egzaminatora.

Część praktyczna kursu na koparko-ładowarkę przeprowadza Komisja Instytutu Mechanizacji i Górnictwa Skalnego. Jeżeli kursant po jego ukończeniu uzyska odpowiedni wynik, wystawiane jest mu odpowiednie zaświadczenie, które uprawnia go do pracy w zawodzie.

Inspiracja: Akademia-Efect.pl

Reklama

Reklama

Polecamy